Spora başlamak istiyorum

Spora Başlamak İçin Ne Yapmalı

Spor yapmaya başlamanın belli kuralları vardır. Bu kurallara uyulmazsa beden zarar görür. Spordan fayda görebilmek için, vaktinde ya­pılmalı, ölçülü, orta karar sporla yetinmelidir. Spora başlarken ve bı­rakırken uyulması gereken en önemli kural masaj yapmak ve bede­ni ovmaktır.

Spora birden bire başlanmamalıdır. Ansızın spor yapmaya başla­mak, uyuyan insanı aniden uyandırmaya benzer. Nasıl uyuyan insanı yavaş yavaş, alıştırarak uyandırıyorsak spora başlarken de masaj ya­parak bedeni alıştırarak başlamalıyız.

fitness-blog


-------- Sponsorlu --------

Spora Başlamadan Önce

Spora başlamadan önce yapıla­cak masaj ve ovdurma işlemi yavaş yavaş başlamalı yavaş yavaş arta­rak devam etmelidir. Özellikle ayaktan başlanır, baldırlar, dizler ovu­lur. Uyluğa gelince sertçe ovma devam etmeli kaslar yumuşayıp ısı­nınca durulmalı ve spora başlanmalıdır. Bu hazırlık masajıdır.

Sporun süresi ve ağırlığı insanın yüzünün renginin kızarıp hare­ket ve tavırlarını aşırı zorlayacak seviyeyi aşmayacak şekilde olmalı­dır. Sporun bitiminde yine yavaş yavaş masaj yapılır.

Bu sefer el ve ba­cakları uzatıp kendine çekmek suretiyle birkaç kez gerilme hareketle­ri yapmalıdır. Böylece spordan arta kalmış olan fazlalık artıklar var ise bu yolla harcanmış olur. El ve ayakların uzatılıp kendine çekildiğinde nefesi tutabildiğince tutmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir