Sağlık Bakanlığı Tam Gün Çalışma Kararı Açıklaması

Anayasa Mahkemesinin Tam Gün kararı hakkında Sağlık Bakanlığı yazılı açıklamada bulundu.

Bu yazımızda Sağlık Bakanlığının Tam Gün Çalışma Kararı ile ilgili açıklaması konusu ile alakalı bilmeniz gerekenleri siz değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaştık.

İşte Sağlık Bakanlığının Tam Gün Çalışma Açıklaması

“Alınan kararın Anayasa Mahkemesi tarafından doktorlar ile öğretim üyelerinin tam süreli çalışma esasına yönelik düzenlemeleri Anayasaya uygun görülmüştür” şeklinde belirtildi.

Ayrıca; “6514 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile bir takım Kanunlarda Değişikliğe gidilmesine Dair Kanun’un bir takım maddelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması isteğiyle Anayasa Mahkemesine müracaat yapılmıştı. Davayı esastan inceleyen Anayasa Mahkemesi, Sağlık Bakanı Doktor Mehmet Müezzinoğlu, TTB ve bir takım üniversitelerimizin temsilcilerinin açıklamalarını da dinlememiz ardından kamuoyunda “tam gün’ olarak bilinen davanın 2 geçici maddesi hariç bütününün esastan reddine karar vermiştir.


-------- Sponsorlu --------

Yüksek Mahkeme’nin 2 geçici madde ile ilgili iptal ve yürütmenin durdurulması kararı kapsamında, Resmi Gazetede yayımlanacak kararın gerekçesine göre yapılacak yeni bir geçici madde düzenlemesi ile serbest meslek faaliyetlerinde bulunan ya da özel kuruluşlarda çalışmakta olan öğretim üyelerinin de tam gün esasına geçişi sağlanacaktır. Bu karar ile Anayasa Mahkemesi tarafından doktorlar ve öğretim üyelerinin tam süreli çalışma esasına yönelik düzenlemeleri Anayasaya uygun görülmüştür.

Tam Gün Çalışma ile ilgili görüşlerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir