Vanilya Bitkisi

Bu yazımızda Vanilya Bitkisinin faydaları ile kullanım alanları konusu ile alakalı bilmeniz gerekenleri siz değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaştık.

Vanilya Bitkisi aynı zamanda; Vanilla planfolia, Vanilla plant, Vanillier olarak da adlandırılır.

Vanilyanın Botanik Bilgisi

Salepgiller familyasına ait olup, tırmanıcı gövdeye sahip bir bitki çeşididir. Gövdesi yetiştirildiği iklim koşulları ile gübresine göre 20 mt uzunluğunda olabilir. Parlaktır ve Tüyleri yoktur. Yaprakları mızrak biçiminde, uçları tüm, yeşil yada sarımsı yeşil renkte, etli ve bir yapıdadır. Meyveleri fasulye kapcığını hatırlarır ve uzundur. Erişkin meyveler sarımsı renkte olur.

Vanilya Bitkisi Nerelerde Yetiştirilir?

Tropik iklime sahip bölgelerde yetişen bir bitki çeşididir. Ülkemizde yalnız seralarda yada botanik bahçelerde yetişebilir.


-------- Sponsorlu --------

Olgunlaşan meyveler 4 dk ladar kaynamış suya daldırılıp çıkarılmasının akabinde küpler içinde terlemeye bırakılır ve 20 -30 gün güneşte kurutulmasının ardından tüketilebilir.

Vanilyanın Yararları Nelerdir?

– Ruhsal bunalımı önler.

– Bedeni güçlendirir.

– Ateşi düşürücü etkisi vardır.

– Cinsel gücü kuvvetlendirir.

– Sinirsel rahatsızlıklara iyi gelir.

– Bronş temizleyerek öksürükleri azaltmaya yardımcı olur.

Yukarıda anlatılan Vanilya Şifalı Bitki Türü ile ilgili bilgi ve tecrübelerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir