2015 Yılında Ne Kadar Sağlık Personeli Alınacak?

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu 2015 yılında 22 Bine yakın sağlık personeli alımı olacağını açıkladı.

Bu yazımızda  2015 Yılında Sağlık Bakanlığına alınacak Personel Sayısı ile alakalı bilmeniz gerekenleri ve Günümüzde Türkiye’deki ambulans durumlarını siz değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaştık.

Dr. Mehmet Müezzinoğlu yaptığı açıklamalarda; “Gece uçuşlu ambulans helikopterimizi 2015 yılının başlangıcında devreye sokacağız. Ambulans helikopterlerimiz bundan sonra gece uçuşlu da olacak. Gecenin hangi vaktinde olursa olsun en en uygun merkeze hastaları ulaştırmaya gayret göstereceğiz” dedi.

Ayrıca; Sağlık Bakanlığına bağlı hekim, hemşire, ebe ve diğer personel sayısının AKP (Ak Parti) hükümeti öncesinde 185.000 adet civarında olduğunu, şuanda ise 520.000 ‘i geçtiğini ifade etti.

Ülkemizde 2002 yılında 634 adet olan ambulans sayısının da 4.000 ‘i geçtiğini hatırlatan Dr. Müezzinoğlu, şu şekilde şu şekilde açıklamalarını sürdürdü;

“112 Acil dersek 10 yıl öncesi ile şimdinin acil hizmetlerinden bir rakam söylesem, kamuoyu ve vatandaşlarımız çok net görecektir. 2002’de Türkiye’nin ambulans sayısı 634’tü. O günün koşullarındaki ambulanslar da halkımızın zihninden muhtemelen silinmemiştir. Ambulansların bir çoğunda tıbbi donanım bulunmuyordu. Bazılarında da yakıt olmaması sebebiyle hasta yakınlarına, ‘Sen yakıtını doldur, biz o şekilde geleceğiz’ deniyordu.


-------- Sponsorlu --------

Şuan artık 4.000 ‘den fazla ambulansımız ki ortalama olarak son 2 senede 2 binden çok ambulans dağıtımı yapıldı. Bugün yine 700 ambulansın ihalesini tamamlanmış durumda. İlerleyen günlerde bu 700 ambulansı da yine Türkiye Halkının hizmetine sunacağız.”

 

Sağlık Bakanlığı 2015 ‘te yaklaşım 22 Bin Adet Sağlık Personeli Alacak

Dr. Mehmet Müezzinoğlu, 2015 ‘te 22 bine yakın sağlık personeli almayı düşündüklerinin bilgisini verdi.

Bu şekilde ciddi ölçüde yeni doktor, hemşire, aile doktoru, ebe ve diğer sağlık çalışanlarının göreve başlatılacağını belirten Müezzinoğlu, şunları ekledi;

“Sağlıkta bilhassa doktor, hemşire alımlarındaki problemimiz, almaktan ziyade Türkiye’nin hemşire ve doktor açığı sebebiyle yetersizliğimiz var. Bugün 20 bin uzman doktora gereksinimimiz var fakat ne yazık ki uzmanların yetişmesi için önümüzdeki bir 4’lü, 5’li senelere daha ihtiyaç duyulmaktadır.

2015 Yılında Kaç Adet Hemşire, Doktor, Ebe, Sağlık Personeli Alınacak?

“Yaklaşık 40 bin adet hemşire açığımız bulunuyor. Bu açık, geçtiğimiz senelerde 50 bindi. Son yıllarda mezun sayılarımız artınca biz de onları derhal hizmete alıyoruz.

Diğer yardımcı sağlıkçı elemanlarındapek fazla açığımız bulunmuyor. Orada da iş isteğini karşılamakta elbette zorluklarımız var. Sağlık alanında bilhassa hemşire, ebe, doktor, diş doktoru, bu anlamdaki ihtiyacımız olabildiğince yüksek.”

 

Sağlık Bakanlığı’nın 2015 Yılındaki Personel Alımları ile ilgili görüşlerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

 

4 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir