Veba Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Veba Otu – Bitkisi aynı zamanda; Kelotu, Petasites Officinalis olarak da adlandırılır.

Bu yazımızda Veba Otu – Bitkisi ve faydaları ile kullanım alanları konusu ile alakalı bilmeniz gerekenleri siz değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaştık.

Veba Otunun Botanik Bilgisi

Şapka büyüklüğünde olan yaprakları biraz dişli yapıdadır ve alt kısımları gri renkli tüyler ile çevrelidir. Koyu beyazdan pembe tonlara kadar değişiklik gösteren çiçekleri, sapın en uç kısmından, 1 salkım şeklinde açmaktadır.

Veba Otu Nerelerde Yetiştirilir?

Orman kıyıları, ırmak ve dere kıyılarında yetişebilir.

Ateş düşürme özelliği vardır. Bitkinin kök kısmı, çiçeklenme vakti öncesinde sökülmelidir. Ardından temizlenerek kurutulabilir.

Veba Otu – Bitkisinin Yararları Nelerdir?

– Ateş düşürmeye çok etkilidir.

– Terletmeye yardım eden Veba otunun çayı, ateşlenme, nefes almada zorluk ve epilepsi hastalıklarında kallanılabilir.

– Baş ağrılarına, adet kramplarına ve astım hastalığına faydalıdı.


-------- Sponsorlu --------

Veba Otu Nasıl Kullanılır?

Yarım yada 1 tatlı kaşığı kadar incecik kıyılmış bitki kökü, akşamdan orta boy bir su bardağı kadar soğuk suya bırakın. Sabaha ılıklaştırdıktan sonra süzün. Gün boyunca 1 yada 2 bardak yudum yudum içilebilir.

Bitkinin taze yaprakları , sadece yürüme neticesi ayakta meydana gelen yaraların üzerlerine uygulanmakla kalmayıp , her türlü kangren , habis çıban ve şiddetli yaralarda kullanılabilir.

Yıkadığınız taze yaprakları, tahta tablanın üzerinde merdane yardımı ile ezerek lapa bir şekle getirin, sorunlu bölgenin üzerine yatırılır ve 1-2 saatte bir yenileyebilirsiniz.

 

Yukarıda anlatılan Veba Otu Şifalı Bitki Türü ile ilgili bilgi ve tecrübelerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

 

kadın kadın kadın Yemek Tarifleri dekorasyonYemek Tarifleri Yemek Tarifleri Resimli Yemek Tarifleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir