Sağlık Harcamalarının Yüzde 23’ü Diyabet Hastalıklarına Ayrılıyor

Toplumumuz tarafından şeker hastalığı şeklinde anılan diyabet, sağlık harcamalarının 1/4 kadarından sorumlu.

Bu yazımızda Diyabet ve Diyabete Bağlı Hastalıkların Sağlık Harcamalarının yüzde 23 ‘üne sahip olması ile alakalı bilmeniz gerekenleri siz değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaştık.

Sosyal Güvenlik Kurumu istatistiklerine göre, diyabet ve diyabete bağlı hastalıkların sağlık harcamaları % 23’lük orana sahiptir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, Anadolu Ajans muhabirine yaptığı açıklamalarda, toplum arasında şeker hastalığı olarak anılan diyabetin milyonlarca kişinin yaşamını tehdit ettiğini belirterek, diyabetin mücadele edilmesi gereken kalıtsal hastalıklarından bir tanesi olduğunu ifade etti.

Diyabetin hayat kalitesi bakımından ciddi bir tehdit oluşturduğunu belirten İlhan, aynı zamanda SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) olarak mali açıdan bakıldığında da ciddi bir yüke sahip olduğunu açıkladı.

İlhan, SGK’nın veri tabanı MEDULA sistemi üstündeki verilerden faydalanılarak yapılan analiz araştırmalarına göre, diyabetli hasta sayısının önceki senelere göre her yıl yaklaşık % 17 arttığının tespit edildiğini ifade etti.

Ege ve Karadeniz Bölgesinde Diyabet Hastalığı Daha Fazla

Dünyada olduğu gibi Ülkemizde de diyabet hastalarının sayısının gün geçtikçe arttığının önemini vurgulayan İlhan, şunları da açıkladı;

“Yapılan çalışmalarda, diyabetin en çok görüldüğü coğrafi bölgeler % 8,7 ile Karadeniz Bölgesi ve % 8,6 ile Ege Bölgesi; en az rastlanılan bölgeler ise % 4,1 ile Doğu Anadolu Bölgesi ve % 4,3 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi olarak tespit edilmiştir.”


-------- Sponsorlu --------

İlhan, diyabetin engellenmesi ve erken teşhis edilebilmesi için Sağlık Bakanlığınca çalışmalar yapıldığını; Sosyal Güvenlik Kurumunun da hastaların en yenilikçi tedavilere İdeal koşullar altında ulaşabilmesi amacıyla işbirliği içinde olduğunu ifade etti.

 

Diyabete dair sağlık harcamalarının bütçede ciddi bir yer kapladığını vurgulayan İlhan, “Diyabet ve diyabetin yol açtığı hastalıkların sağlık kurumlarına maliyetinin toplam sağlık harcamasına oranı Ülkemiz için % 23 iken bu oran Almanya için % 25,1 ve İngiltere için % 11,4’tür” şeklinde konuştu.

İlhan, şu şekilde Açıklamalarını sürdürdü;

Diyabet hakkında harcamaların % 73,5’ini diyabetten kaynaklanan hastalıklar oluşturuyor. Mevcut istatistiklerimize göre, 1 yıl içerisinde diyabet ve diyabete bağlı hastalıkların SGK’ya toplam maliyeti ortalama olarak 10 milyar TL ‘dir.”

Diyabetin tedavisinde kullanılan ilaçların maliyetinin ise bu alanda yapılan harcamaların yalnızca % 10’unu oluşturduğunu belirterek, “Toplam maliyetin 2,4 milyar TL’si diyabetin direkt maliyeti olup, belirtilen tutarın ortalama olarak 3 katı diyabetin yol açtığı başka hastalıklardan kaynaklanmaktadır” şeklinde konuştu.

 

Diyabet ve Bağlı Hastalıkların harcamaları ile ilgili görüşlerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir