Saçkıran Kortizon İğne Tedavisi

Saçkıran Kortizonu İlaçları

İğne tedavisinde depo yani uzun süre etkili kortizonlar (diprospan, depo medrol vs) kullanılır. Diğer kortizonlar ( steroid olarak ta adlandırılır) 6-12 saat etkiliyken depo kortizonlar uygulandıktan sonraki 15 gün boyunca etkisini sürdürür. Depo olmayanlara tek üstünlüğü sıkça enjeksiyon gerektirmemesidir.

Saçkıranda Kortizon İğnesi Nasıl Uygulanır?

Uzun etkili kortizon çok ince iğne yardımıyla saçın döküldüğü alana küçük noktalar şeklinde enjekte edilir. Toplamda 1 ampul yapılır, dökülme alanının yaygınlığına göre gerekirse ilaç sulandırılarak yapılır. Bu işlem alanında uzmanlar tarafından yapılması gerekmekte olup, sakın evde kendiniz yapmaya kalkmayın.

Enjeksiyon Kafada Ağrı Yaparmı?


-------- Sponsorlu --------

Kafa derisi diğer vücut bölgesindeki deriden daha sert olduğu için ağrılı bir uygulamadır. Ancak 15 günde bir yapılması sayesinde kabul edilebilirdir. Erişkinlerde acı sorun olmasa da çocuklar reaksiyon gösterebilir.

Başarı Oranı Nedir?
Farklı kaynaklar % 60 ile % 90 lar düzeyinde kabul edilebilir düzeyde tedavi ettiğini yazmaktadır. Burada kabul edilebilir başarı eskisi kadar sık çıkmasa da kozmetik olarak büyük oranda iyileşmeyi ifade etmektedir. Genel ortalamaya bakıldığında % 80-85 ler düzeyinde bir tedavi başarısı olduğu söylenebilir.

Saçkıran Kortizon Yan Etkileri Nelerdir?
Kortizonların tüm yan etkileri burada da geçerlidir. Uzun süre kullanımına bağlı kilo alma, tansiyon yükselmesi gibi çok sayıda yan etki diğer steroidlerin yan etkilerine kıyasla daha az görülse de daha seyrektir. Asıl yan etkisi enjeksiyon yerinde görülür. Cildin incelmesine (atrofi) bağlı olarak çökme olabilir ve enjeksiyon yeri çukur kalabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir