Hekzagonal Bor Nitrür Diş Taşı Tedavisi

Diş Taşı Tedavisinde Bor Kullanılması

Anadolu Üniversitesi (AÜ) ve Ankara Üniversitesi iş birliğinde yürütülen bilimsel bir araştırma sonucunda, “hegzagonal bor nitrür” ün ağız içerisindeki bakterilerin oluşmasını engelleyerek, diş taşı oluşumunu önlediği belirlendi.

AÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve çalışmanın yürütücüsü Prof. Dr. Nuran Ay, yaptığı açıklamalarda, 1996 yılından beri borun 250 bileşenden biri olan bor nitrürün kristal bir formu olan “hegzagonal bor nitrür” ile çalışmalarını yürüttüğünü belirtti.

Hekzagonal Bor Nitrür DİŞ TAŞI TEDAVİSİ

karbonat-ile-dis-beyazlatmaHegzagonal bor nitrürün karakteristik özelliklerinden yararlanarak çalışma alanlarını öncelikle “enerji verimlilik” ve “sürtünme-aşınmayı azaltan” ürünler olarak belirlediklerini vurgulayan Ay, bu konuda çeşitli ürünler ortaya koyduğunu dile getirdi.


-------- Sponsorlu --------

Ay, bor nitrürün, diş bakımı alanında etkisini bulmak için çalışmalara yaklaşık 2 sene önce başladıklarını söyleyerek, çalışmada AÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyeleri Prof Dr. Merih Kıvanç ile Doç. Dr. Tansu Koparak ve Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamit Bostancı ve BORTEK Firması’ndan Dr. Yapıncak Göncü’nün yer aldığını hatırlattı.

Ağız İçerisindeki Bakterilere Çare

Bor nitrürün hiçbir şey ile reaksiyona girmeyen yapay bir malzeme olduğunu açıklayan Ay, şunları kaydetti: “Dolayısıyla diş üzerinde ağız içerisinde bulunan bakterilerin oluşturduğu diş taşlarının oluşumunu önlemektedir. Bu şekilde daha sağlıklı yaşama şansına sahip olacağız. Çünkü diş taşlarının oluşması, her ne kadar 6 ayda bir temizlense bile 50 yaşın ardından dişlerin dökülmesine neden oluyor.

Çalışmamızda hegzagonal bor nitrür kullanıldığında ağızda bakterilerin oluşmadığını ve buna bağlı olarak da diş taşı oluşumunun önlendiğini tespit ettik.” Projenin onaylandığını söyleyen Ay, ulusal ve uluslar arası patent başvurusunu yaptıklarını ve ekibiyle birlikte çalışmalara daha yoğun bir şekilde devam ettiklerini dile getirdi.

1 YORUM

  1. Pingback: Diş Eksikliği Erken Yaşlanmaya Yol Açıyor » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir