Oda Nemlendiricilerin Zararları

Evde, Odada, iş yerinde kullandığımız oda nemlendiriciler sağlığımıza zararlımı? Nemlendiricinin zararları nasıl azaltılır? Nasıl Kullanılması gerekir… vb. sorularınıza bilgi doktoru sitemizde cevap verdik.

Evlerimizde Nem Oranı Nasıl Olmalıdır

Kış mevsiminde soğuklarla mücadele etmek için sobalar yakılır, kaloriferlerin ısı dereceleri artırılıyor. Fakat yakılan soba ile kaloriferler ev içindeki nemi azaltarak kurumaya sebep olur. Evlerimizin içerisindeki bu kuruluk burun içindeki nemi yok ederek bireyi ağızdan nefes almaya yönlendiriyor.

Oda nemlendiricileri son günlerde oldukça yaygınlaştı. Peki evlerimizde kullandığımız oda nemlendiricileri sağlıklı mıdır, güvenilir mi?

Kapalı ortamdaki nem oranını artıran nemlendiricileri aileler, bazen çocuklar için bazen de evdeki yaşlılar için kullanmaktadır. Liv Hospital Ankara Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Nedim Arda bu hususla ilgili bilgilendirme ve uyarılarda bulunuyor.

Doç. Dr. Nedim Arda bu aletlerin gerekli temizlikleri güzel yapılmadığı zaman mikrop saçtığını, sinüzite ve zatürreye kadar varan akciğer enfeksiyonuna ve bademcik iltihabına sebep olduğunu vurgulayarak aileleri uyarıyor.

Doktor Nedim Arda “Geceleri 2 saatten fazla oda nemlendiricilerin açık tutmayınız. Evlerimizdeki nemi artırayım derken nem fazlasına yol açarak hastalıkların kolay yerleşmesine sebep olabilirsiniz’’ dedi.


-------- Sponsorlu --------

Temiz olmayan kirli Nemlendirici cihazlar mikrop ve hastalık saçıyor

Oda nemlendiricilerinin iç temizliği sağlam yapılmazsa içinde mikrop barındırıp çalıştırıldığı zamanlar o mikropları evimizin içine verir. Bu durum sinüzit, bademcik iltihabı ve zatüreye kadar varan akciğer enfeksiyonu riskini arttırmaktadır. Çocuklarda ve yaşlılarda yani bağışıklık sistemi tam yerleşmemiş veya eski fonksiyonunu göremeyen bireylerde enfeksiyona yakalanma riski yüksek. Bu nedenle cihazların temizlik ve bakımlarının düzenli bir şekilde yapılması şart.

Oda Buhar Makineleri ve Nemlendiriciler Nasıl Kullanılmalıdır, Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

– Fazla nem oranı bir takım hastalıklara zemin hazırlıyor. Bu sebeple nem oranının belli bir standartta olmasına dikkat edin.

– Nemlendirici ve buhar veren aletler tüm gün aralıksız çalıştırılmamalı.

– Oda nemlendiricilerden sıcak buhar değil, soğuk buhar verilmesi daha sağlıklıdır. Çünkü sıcak buhar mikropların çoğalmasına daha elverişli bir ortam sağlar ve ödeme yol açar.

– 1 veya 2 saat mekanı nemlendirmek ideal olandır. Tüm bir gün veya  bütün bir gece çalıştırınca faydalarından çok zararlarını görürsünüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir