Meyve Sularındaki Tehlike

Meyve Sularına C Vitamini Maddesi Ekleniyor

“İçeceklerde mikroplar artmaması için koruyucu maddeler kullanılmaktadır. Ayrıca konulan bazı maddelerin bozulmaması amacıyla de C vitamini ilave ediliyor.

Bu 2 madde, yani C vitamini ve koruyucu olarak kullanılan sodyum benzoat, ikisi bir  arada olursa, eğer bekleme esnasında ısıya veya ışığa maruz kalırsa o zaman C vitamini ile koruyucu olarak kullanılan sodyum benzoat birleşiyor ve insanlar için kesin, %100 kanserojen olan ‘benzen’ maddesi meydana geliyor. Maalesef ki bu konuda çok ciddi bir tehlike mevcut.”


-------- Sponsorlu --------

Prof. Dr. Gültekin, market ve dükkanlarda satışı yapılan içecekler üstünde yaptığı araştırmaların neticelerini bizlerle paylaştı.

Meyve Sularında Büyük Tehlike

Prof. Doktor  Fatih Gültekin, yaptığı araştırmada meyveli gazozlarda ve meyve sularında antioksidan olarak C vitamini veya meyve suyu, koruyucu olarak da sodyum benzoat kullanıldığını tespit ettiğini belirtti.


-------- Sponsorlu --------

Hangi İçeçekleri Tüketmeliyiz? Sağlıklı Meyve Suyu Markaları

Prof. Dr. Gültekin üretici, satıcı ve tüketicileri de uyarılarda bulundu:

– Üretici, C vitamini ve sodyum benzoatı birlikte kullanmasın. Formülasyonlarını çok rahat değiştirebilirler. Sodyum benzoat yerine farklı bir koruyucu veya C vitamini yerine başka bir antioksidan kullanabilirler. İkisini bir araya getirmezlerse bu tehlike ortadan kalkacaktır.

– Bu içecekleri satan marketler, dükkanlar veya süper marketler hiçbir içeceği güneşe maruz kalacak biçimde ve yüksek derecede ısınacağı şekilde muhafaza etmesinler.

– Halkımız devamlı içtiği içeceklerin içindekiler kısmına baksın. Benzoik asit veya sodyum benzoat ile C vitamini, diğer adıyla askorbik asit, ikisinin birlikte olduğu ürünlerden uzak dursun.


-------- Sponsorlu --------

1 YORUM

  1. Özellikle kutu meyve sularının mutlaka 1 bardağa boşaltılarak içilmesi gerekiyor. çok pis oluyor meyve suyu kutularının kenarları