Meyve Sularındaki Tehlike

Meyve Sularına C Vitamini Maddesi Ekleniyor

“İçeceklerde mikroplar artmaması için koruyucu maddeler kullanılmaktadır. Ayrıca konulan bazı maddelerin bozulmaması amacıyla de C vitamini ilave ediliyor.

Bu 2 madde, yani C vitamini ve koruyucu olarak kullanılan sodyum benzoat, ikisi bir  arada olursa, eğer bekleme esnasında ısıya veya ışığa maruz kalırsa o zaman C vitamini ile koruyucu olarak kullanılan sodyum benzoat birleşiyor ve insanlar için kesin, %100 kanserojen olan ‘benzen’ maddesi meydana geliyor. Maalesef ki bu konuda çok ciddi bir tehlike mevcut.”

Prof. Dr. Gültekin, market ve dükkanlarda satışı yapılan içecekler üstünde yaptığı araştırmaların neticelerini bizlerle paylaştı.

Meyve Sularında Büyük Tehlike

Prof. Doktor  Fatih Gültekin, yaptığı araştırmada meyveli gazozlarda ve meyve sularında antioksidan olarak C vitamini veya meyve suyu, koruyucu olarak da sodyum benzoat kullanıldığını tespit ettiğini belirtti.


-------- Sponsorlu --------

Hangi İçeçekleri Tüketmeliyiz? Sağlıklı Meyve Suyu Markaları

Prof. Dr. Gültekin üretici, satıcı ve tüketicileri de uyarılarda bulundu:

– Üretici, C vitamini ve sodyum benzoatı birlikte kullanmasın. Formülasyonlarını çok rahat değiştirebilirler. Sodyum benzoat yerine farklı bir koruyucu veya C vitamini yerine başka bir antioksidan kullanabilirler. İkisini bir araya getirmezlerse bu tehlike ortadan kalkacaktır.

– Bu içecekleri satan marketler, dükkanlar veya süper marketler hiçbir içeceği güneşe maruz kalacak biçimde ve yüksek derecede ısınacağı şekilde muhafaza etmesinler.

– Halkımız devamlı içtiği içeceklerin içindekiler kısmına baksın. Benzoik asit veya sodyum benzoat ile C vitamini, diğer adıyla askorbik asit, ikisinin birlikte olduğu ürünlerden uzak dursun.

1 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir