Gazlı ve Asitli İçeceklerin Karaciğere Zararı

Gazlı ve Asitli İçeceklerin Karaciğere Zararı

GÜNLÜK TÜKETİLEN GAZLI – ASİTLİ İÇECEKLERİN KARACİĞERİMİZE ZARARLARI HAKKINDA

Bilgi Doktoru – Asitli içeceklerin zararları yıllardır tartışılan bir konu olmuştur. Zararlı oldukları konusunda bir çok insan hem fikirdir. Fakat asitli içecekler ne kadar ve neye zararlı biliyor muyuz?

Ülkemizde bir çok kişi tarafından asitli içecekler sevilerek ve çok fazla tüketilmektedir. Sıklıkla ve 7 den 70 e bir çok kişinin tükettiği bu içecekler karaciğer sağlığı açısından ciddi bir tehlike oluşturuyor. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre gün içinde 2 kutu içilen asitli içecek karaciğer yağlanmasını beraberinde getirmektedir.


-------- Sponsorlu --------

Araştırma orta yaşta 2 bin 634 kadın ve erkek katılımcı arasında yapılmıştır. Katılımcıların gün içinde ne kadar gazlı içecek içtikleri sorulmuş ve sonrasında tüm katılımcıların tomografi yöntemiyle karaciğerleri incelenmiştir.

Araştırma sonucuna göre gazlı içecek tüketen katılımcıların karaciğerlerinin aynı ölçüde hasarlı olduğu tespit edilmiştir. Bu tür gazlı içecekler karaciğere verdikleri hasarın yanında diyabet ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini de artırmaktadır.

Asitli İçeceklerin Zararları Nelerdir?

* İçerisinde ki şeker oranı obeziteye yol açmaktadır.

* Diş çürümesi ve kemik erimesine sebep olur.

* Beslenme bozukluğuna yol açar.

* Kalp hastalıklarına yakalanma riskini artırır.

* Nörolojik problemlere yol açabilmektedir.

* Siroz hastalığı riskini artırır.

2 YORUM

  1. Ertuğrul erten

    Benim konu ile alakalı bir sorum olacak. Bu konusu edilen gazlı ve asitli içecekler konusunda istisnai durumu olanlar var mı? Örneğin ben sade sodayı bu kapsamın dışında diye biliyordum ama burada bu konuyla ilgili bilgi verilmemiş.

  2. Kemal

    2007’de yapılan bir çalışmada farklı asitli içeceklerin diş minesine zararı değerlendirilmiş. En fazla asit içeren içecekler bakımından kola, diyet kola ve kahvenin başı çektiği görülmüş.
    Diş minesine zarar verme bakımından diğer asitli içeceklere kıyasla 100 kat daha az etkili olduğu görülmüş.
    Yani maden suyunda diş minesine zarar verecek kadar güçlü bir asit yok denebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir