Gazlı İçeçekler Yaşlandırır mı

Gazlı içecek yaşlanma sürecini hızlandırıyor

Gazlı içecekler ile ilgili tartışmalara bir yenisi daha eklendi. Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre günde 2 şişeden fazla gazlı içecek tüketen kız çocukları yaşıtlarına göre 2.7 ay daha erken regl dönemine giriyor.

ERKEN YAŞLANMA SEBEBİ

Aşırı şeker ihtiva eden gazlı içecekler, vücuttaki hücreleri ortalama 4 – 6 sene yaşlandırıyor, kanser riskini çoğaltıyor ve dişleri çürütüyor. Gazlı içeceklerin zararları hakkında şimdiye kadar yapılan araştırmaları kapsayan ve İngiliz Daily Mail gazetesi tarafından yapılan bir derleme, gazlı içeceklerin düşünülenden fazla zararı bulunduğunu meydana çıkardı.

Erken Yaşlandırıyor

Daha önce California Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan bir araştırmaya göre de gazlı içecekler, vücuttaki hücreleri 4 – 6 yaş yaşlandırmaktadır. İçinde yoğun şeker bulunan bu tarz içecekler, diğer şekerli besinlere olan arzuyu tetikliyor. Gazlı içeceklerin kanser hastalığıyla ilişkisi de mevcut.


-------- Sponsorlu --------

Gazlı İçeçekler Meme Kanseri Yapar mı

Laval Üniversitesi’nin araştırmasına göre ise, gazlı içecekleri aşırı tüketen kadınların meme kanserine yakalanma riski artıyor.

Okinawa-diyeti-yasli

Dişlere ve Diş Etlerine Zararları Nelerdir

Ağızdaki bakterilerle tepkiye giren gazlı içeceklerde bulunan şeker, zararlı bir asidin üremesine sebep oluyor. Bu şekilde, dişler çürüyor ve dişlerin yüzeyinde aşınma meydana geliyor. Birmingham Üniversitesi’nden Profesör Damian Walmsley, Diyet içeceklerin bile, düşük seviyede şeker içermesine rağmen dişler için zararlı olduğunu kaydetti.

Ayrıca içinde tatlandırıcı bulunan içeceklerin, mide tarafından kolaylıkla hazmedilmediği ve bu sebeple ishale yol açabileceği söyleniyor.

1 YORUM

  1. Pingback: Karın Şişkinliğine Bitkisel Tedavi » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir