Elektronik Bağımlılık – Teknoloji – Zekayı ve Yaratıcılığı Köreltir mi

Kullanım oranları sürekli artan akıllı cep telefonları ve taşınabilir bilgisayarlardaki oyunların çocuklarda bağımlılığa sebep olduğu ve bu bağımlılığın yaratıcı zekayı körelttiği açıklandı.

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuncay Dilci, elektronik bağımlılığın çağın en ciddi sorunlarından biri olduğunu, bu problemin hem çocuklarda hem de yetişkinlerde üst düzeye çıktığını belirtti.

ÇOCUKLARDAKİ DİKKATE ETKİSİ

Bu bağımlılığın çocuklarda daha yaygın olarak görülmeye başlandığını vurgulayan Dilci, “Bu durum, her şeyden önce çocuğun ders dinleme alışkanlığını sabote edecek hale gelmiş durumda. Çocukların dikkatleri dağılmakta, derslere gerektiği şekilde yoğunlaşamamakta” dedi.

Arkadaş İlişkilerini Bozar mı

“Elektronik bağımlılık” ve “internet bağımlılığı”nın çocuğun arkadaşlarıyla kuracağı ilişkileri de olumsuz şekilde etkilediğini söyleyen Dilci, daha önceki zamanlarda çocukların bilgisayar oyunları yerine dışarıda arkadaşlarıyla oyun kurduğunu, yapboz ve benzeri yaratıcılık ve zeka gerektiren oyunlar oynadığını veya müzik aleti çalmaya uğraştıklarını hatırlattı.


-------- Sponsorlu --------

Yaratıcılığı Etkiler mi

Dilci, son zamanlarda somut oyunların yerini sanal oyunların aldığını vurgulayarak, su şekilde sözlerini sürdürdü:

“Elektronik oyunlar ile bu oyunlara bağımlılık çocuğun yaratıcılığını tehlikeye düşürüyor hatta elektronik bağımlılık yaratıcı zekayı köreltmektedir. Elektronik oyunlarda daha önceden planlanan her şey hazır olarak sunulması nedeniyle çocuk, birkaç hamlede sonuca gidebiliyor. Yani çocuk, yönlendiren değil, takip eden konumunda. Çocuk takip eden konumunda olduğu için de beyin ve zihinsel gelişimi olumsuz şekilde etkileniyor. Başka türlü bakacak olursak, çocuk kendi oyuncaklarını kendisi yaparsa, bu oyuncaklar eşliğinde oynadığı oyunlarda daha yaratıcı olabilir. ‘Bunu ben yaptım’ şeklinde yeni bir nesneyi organize etme veya meydana çıkarmanın verdiği hazla öz güveni artar, kişiliği gelişmiş olur.”

Çocukların İnternet Kullanımları ve Teknoloji ile Araları Nasıl Olmalıdır

Sizlerde çocuklarınızın elektronik bağımlılık durumlarını kontrol altında tutun. Tamamen kesme yasaklama yöntemine değil de, sizin kontrolünüz dışında faydalı şekilde kullanmalarını sağlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir