MERS-CoV Salgını Temas Yolu İle Bulaşabilir

Bu haberimizde gündem konumuz olan MERS, CORONA, SARS ve EBOLA Virüslerinin bulaşma yolları hakkında Mers virüsünün kaynağı olarak düşünülen Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığının yazılı açıklamalarını sizlerle paylaşacağız. Bu konuyla ilgili tüm detaylar haberimizde…

 

MERS VİRÜSÜ ile ilgili Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı Yazılı Açıklama Yaptı.

İşte Suudi Arabistan Sağlık Bakanının Açıklaması; Bu açıklamalarında Riyad şehrinde 5, Cidde şehrinde 4 ve Taif şehrinde 1 kişide Corona virüsü tespit edildi.

 

VİRÜS DEVELERDEN Mİ BULAŞIYOR?

Suudi Arabistan Sağlık Bakanı Adil Fakih, develer ile doğrudan temas edilmemesi uyarısında bulunarak, çiğ deve eti tüketilirken önlem alınmasını ve kaynatılmamış deve sütünün içilmemesini istemişti.

Amerikalı bilim insanlarının, develerden bulaştığı tahmin edilen virüse karşı etkili antikorlar bulduğu açıklanmıştı.


-------- Sponsorlu --------

 

Ayrıca konu ile ilgili Türk Uzmanların açıklamaları şu şekilde oldu;

“Corona, yarasalardan develere geçti, develerden de insanlara. Bununla beraber virüsün, farelerden develere, develerden insanlara geçme ihtimali de var. Yarasalar ve fareler, idrarını meyveler üzerine yapar.  Eğer bir insan, meyveleri yıkamadan yerse virüsün direkt insana geçme ihtimali yüksek.”

 

VİRÜSLER TEMAS YOLU İLE BULAŞIR MI?

Suudi Arabistan başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinde görülen Corona virüsü, akciğerleri ve böbrekleri tahrip ediyor.

Bağışıklık sistemini çökerten virüs uzun süreli yakın temasla bulaşıyor. Kaynağı hakkında yeterli bilgi olmayan virüse karşı henüz koruyucu aşı veya antibiyotik ilaç tedavisi bulunmuyor.

Ağır Akut Solunum Yolu Yetersizliği Sendromu’nun (SARS) değişik türü olan, Corona virüsünün yol açtığı MERS-CoV hastalığı, ilk olarak Eylül 2012’de tespit edildi.

 

1 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir