İki Büklüm Yapan Hastalık, Chikungunya Virüs Salgını

Chikungunya virüsünün adı “iki büklüm yapan hastalık” anlamına gelir Hiçbir tedavi veya aşısı yoktur. Onun belirtileri dang ateşi diye adlandırılır.

Sivrisinekler yoluyla bulaşan Chikungunya virüsü 2013 Aralık ayında bölgedeki yerel sivrisinekler tarafından enfekte ilk insanlar Saint Martin Karayipler adasında bildirildi. Bu, Batı yarım kürede zayıflatıcı hastalığın ilk salgını olduğunu sağlık yetkilileri söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri, Şubat ayı sonlarında hastalığın kaynağı olan sivrisineklere karşı önlem almak ve bölgesel gözlemi güçlendirmek amacıyla bölgede görev aldılar.

Sivrisinek Hastalığı Nasıl Bulaşır

Orta Amerika’da Bütün ülkeler artık Chikungunya virüsüne karşı yerel uyarı bildirilmiştir.

Orta ve Güney Amerika sıcaklıklara hazırlanmış iki sivrisinek türü Chikungunya taşırlar. Bu türler;

Aedes aegypti
Aedes albopictus

Ayrıca bunlar Dang ateş arkasında virüsü taşıyan sivrisineklerdi.

Her iki virüs de eklem ağrısı ve iltihabı, baş ağrısı, döküntü ve ateş neden olabilir, ve nadir durumlarda ölüme yol açabilir.


-------- Sponsorlu --------

Ama egzotik ada sahip bu tropikal hastalık daha şiddetli eklem ağrısı ve iltihabı neden olur. Bazı insanlar için ağrı ek psikolojik zorlanma sonucu, aylar veya yıllar sürebilir.

Chikungunya Vakaları

Amerika yaşayan insanlar arasında dokunulmazlık eksikliği Chikungunya bu yıl nüfus yayılan için boş bir tuval sağladı. 12 Aralık itibariyle, fazla 1,03 milyon kişi, Pan-Amerikan Sağlık Örgütü (PAHO) göre, ölen 155 ek olarak enfekte edilmiştir. Neredeyse ölümlerin tüm Guadaloupe ve Martinique Karayip adası ülkelerinde meydana geldi.

Chikungunya Hangi Ülkede

Güney Amerika ülkelerinde yaz yaklaşırken, sivrisineklerin sayılarının orada yükselmesi bekleniyor.

Brezilya, Peru, Paraguay, yaz aylarında gelen ve ilk yerel uyarı bildiriliyor.

Sivrisinek için yıl boyunca uygun iklimine sahip alanlar büyük risk altındadır.

Geceleri ısırık sıtma arkasında sivrisinekler, aksine, Chikungunya arkasında türler her zaman, gece veya gündüz lokma. Etkilenen bölgelerde yaşayanlar ısırıldı önlemek için yatak ağları altında kovucu, uyku kullanmak ve uzun giysiler giymek istenir.

ABD’de yaşayan insanların klimalı ve kapalı ortamlarda bulunmaları bildirildi.

Dünyada şu anda hiçbir yerde aşı ve iyi önleyici ilaçlar bulunmuyor, bu yüzden hastalığın yayılmasını kontrol etmeye çalışıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir