Wassily Kandinsky Kimdir? Neden Google Doodle Oldu?

Wassily Kandinskiy dünyaca ünlü arama motoru Google tarafından Doodle yapıldı.

Pekala Wassily Kandinskiy ‘ın Doodle olma sebebi nedir?

Wassily Kandinskiy ile ilgili bilgileri sizler için bilgidoktoru.com sitenizde hazırladık…

Wassily Kandinskiy Hakkında Bilgi

Teorileri ve uygulamaları ile 20. yy’da ciddi bir rol oynayan bir teoremci ve aynı zamanda ressamdı.

Moskava’da 1866 senesinde dünyaya geldi, 1886 yılında Moskova Üniversitesi’nde hukuk ve ekonomi okumaya başladı. 3 senenin ardından Vologda’ya düzenlenen etnografik bir gezintiye katılan Wassily Kandinskiy, Bunun üstüne Rus Halk Sanatı başlıklı bir makale yayınladı.

Wassily Kandinskiy Eserleri

Bu tecrübesin Kandinsky’yi ne kadar etkilediği, Colorful Life , Song of Volga , Couple Riding isimli ilk dönem görsellerinde rahatça anlaşılır.

Daha sonra Wassily Kandinskiy, 1896 senesinde hukuk alanında ki kariyerini bitirerek ressam olmayı tercih etti. Almancası iyi olması sebebiyle Münih kentinde yaşamaya başladı.


-------- Sponsorlu --------

Her alanda oldukça yetenekli biri olan Wassily Kandinskiy, öncelerinde öğrencisi olduğu Phalanx’ın daha sonra öğretmeni oldu. Bu zamanlarda Gabriele Münterile tanıştı.

1904’te Wassily Kandinskiy ile Gabriele Münter 4 sene süren olan Venedik, Tunus, Hollanda, Fransa ve Rusya seyahatlerine başladı. Bu seyehatlerde Wassily Kandinskiy ile Gabriele Münter sanat yaklaşımları konusu ile ilgili çalışmalar yaptı.

VİDEOSU

ÖLÜMÜ

Kandinskiy 1933 yılında Paris’e taşındı ve orada yaşamaya başladı. 1939 senesinde Fransız vatandaşlığına geçiş yaptı. Fransa’da birçok ciddi eserler yaptı. Kandinskiy 1944 yılında Paris’de yaşama gözlerini yumdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir