Dünya Kooperatifçilik Haftası

Dünya Kooperatifçilik günü hangi gün ve ne için kutluyoruz? Dünya Kooperatifçilik Günü ile ilgili yazılar ile ilgili bilmeniz gerekenleri Bilgi Doktoru sitenizde sizler için paylaştık.

21 Aralık DÜNYA KOOPERATİFÇİLİK GÜNÜ HAKKINDA BİLGİ

Kooperatif; Toplu bir şekilde yaşam süren farklı nedenlerle tek başlarına yapamayacakları işleri ortaklaşa yapmak için bir araya toplanmalarıyla oluşan kuruluşlardan birisi kooperatiftir.

Kooperatifler, farklı amaçları yerine getirmek amacıyla çalışırken, bunlara makul isimler de alırlar. Örneğin; Konut Kooperatifi, Satış Kooperatifi, Kredi Kooperatifi tarzında…

Kooperatifler, ortaklarının belli ekonomik menfaatlerini ve bilhassa meslek ve geçimlerine ait gereksinimlerini karşılıklı yardım, dayanışma ve kefalet yöntemiyle sağlayıp güvenliğini sağlamak amacı ile oluşurlar.

dünya kooperatif haftası


-------- Sponsorlu --------

Türkiye ‘de Kooperatifçilik – Kooperatif Haftası

Türkiyede kooperatifçilik, 1861 senesinde Mithat Paşa tarafından oluşturulan “Memleket Sandığı” ile başlamıştır. Bu sandık, günümüz Tarım Kredi Kooperatifinin çekirdeğini oluşturmuştur.

Cumhuriyet zamanında Atatürk’ün desteği ile ticaret şirketleri durumunda kuruldular. 1961 Anayasasının 51.Maddesindeki “Devlet Kooperatifçiliğin gelişmesini sağlayıcı tedbirler alır.” Hükmü ile kooperatifçiliğe ilke ve mana kazandırıldı.

 

Dünya Kooperatifçilik Günü ile ilgili yazı

Kooperatiflerin Toplum Kalkınmasındaki Görevi: Kooperatifler, halkı oluşturan insanların hayat seviyelerini dayanışma, yardımlaşma ve işbirliği yöntemi ile yükselten ve bundan dolayı toplumun, kalkınmasını sağlayan en ciddi yöntemlerdendir.

Türkiyede Kooperatifçilik Günüyle Alakalı görüş ve önerilerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir