Chikungunya Ateşi Hastalığı, Sivrisinek Virüsü

Chikungunya Sintomas

Hint Okyanusu’nda Fransa’ya bağlı La Reunion adasında rastlanılan chikungunya virüsü (viral hemorajik ateş hastalığı) gün geçtikçe yayılıyor.

Chikungunya Ateşi Ölümleri

Dünya Sağlık Örgütü tarafından (WHO) yapılan açıklamada, Maurice adaları, Seyşel adaları, Mayotte ve La Reunion’da 10 Bin vakanın görüldüğü belirtti.

WHO görevlisi Fazıla Şaib, Maurice adalarında 2553, Seyşel Adalarında 4650, La Reunion’da 2406 ve Mayotte adasında 924 vaka yaşandığını, Madagaskar’da ise yaklaşık 10 adet vakanın  iletildiği bildirildi.

Chikungunya Virüsü

Fransa Sağlık Bakanlığı, virüsün ilk rastlandığı 2005 yılından günümüze kadr La Reunion’da salgının 186 bin şahsa bulaştığının bilindiği, bunlardan yaklaşık 90 tanesinin direkt olarak veya dolaylı bir şekikde bu virüs yüzünden yaşamını yitirdiğini tahmin ettiklerini açıkladı.

Belirtileri

Belirtiler genelde enfekte sivrisinek tarafından ısırıldıktan 3-7 gün ardından meydana çıkmaktadır.

– Ateş ile şiddetli eklem ağrıları en yaygın görülen belirtilerdir (sık sık ağrı el ve ayak eklemlerinde olmaktadır).


-------- Sponsorlu --------

– Diğer belirtiler, baş ağrısı, kas ağrısı, eklem şişliği veya döküntüdür.

– Ağır hastalık riski olan insanlar; yüksek tansiyon, diyabet ya da kalp hastalığı bulunanlar, doğum esnasında maruziyet sebebi ile yenidoğanlar, yaşlı erişkinlerdir (65 yaş üzeri).

 

 Chikungunya VİDEO Görüntüsü

Dünya Sağlık Örgütü görevlileri, Şubat ayı sonlarında hastalığın kaynağı olan sivrisineklere karşı önlem almak ve bölgesel gözlemi kuvvetlendirmek amacıyla bölgede görev aldılar.

Dang hastalığına benzeyen özellikler gösteren chikungunya virüsü, sivrisineklerden bulaşmaktadır. Virüsle mücadele için aşı veya önleyici bir tedavi henüz bulunmuyor.

Hastalık, bünyesi zayıf olan kişiler veya yaşlılarla çocuklarda ölümcül etki gösterebiliyor. Virüsün ilk defa 1952’de Tanzanya’da rastlandığı bildirilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir