Görümce Nedir

Görümce kocanın bayan kardeşidir. Görümcelerin baba ocağında duracakları vakit kısıtlıdır. Onlar da günü gelince gelin olup evden uçacaklardır.

Görümce Nedir sorusu ile ilgili bilmeniz gerekenleri Bilgi Doktoru sitenizde sizler için paylaştık.

Türklerde gelin görümce düşmanlığı yalnız masallarda bulunmaktaydı. Bu da şuurumuz altında kalmış olan hislerin meydana çıkmaları anlamına gelmektedir.

Ancak gelen gelin, ölünceye kadar o evde duracaktır. Gelin bundan sonra koca evine mal olmuştur. Bu nedenle gelinin değeri evde köklü ve temelli olur.

Kaşgarlı Mahmud’a göre Türkler kocanın büyük kız kardeşine “eke”;ufak kız kardeşine ise “singÛ” diye hitap ederlerdi. İşin özü bunlar, kız kardeşlere konulan isimlerdir.


-------- Sponsorlu --------

Kırgız Türklerin gelin giden bayanlar için söylenen car car şarkılarında, “senin buradaki kız kardeşin, koca evinde görümce (yani kayın singilin) olacaktır” denilmekte ve koca evinde görümcelere karşı kardeşlik hissi aşılanmaktadır.

Görüyoruz ki burada “kayın singil” ufak görümce anlamına gelmektedir. Bu şekilde görümcelerini kendi kardeşlerinden ayırıyorlardı. “Kayın” sözü Anadolu’da kocanın kız kardeşleri için fazla kullanılmıyor.

GÖRÜMCE NEDİR VE GÖRÜMCENİN ANLAMI ile ilgili görüş ve önerilerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir