Kornea İncelmesi Nedir?

Göz hayati bir organımızdır. Gözümüze iyi bakmalıyız. Televizyona yakından bakmamalıyız. Bir de gözümüzü kesinlikle kaşımamalıyız. Yoksa kornea incelmesi denilen hastalığa yakalanırız.

Nedir bu kornea incelmesi?

Kornea gözümüzde yer alan ve görmemizi sağlayan bir mercektir.

Gözümüzü kaşımamız sonucunda bu mercek giderek incelir ve biz gözlükle bile iyi göremeyiz. Dünyada özellikle gençleri vuran bu hastalık 100 insandan birinde görülür.

Ergenlik döneminde başlar ve 40 lı yaşlarda durağan sürece girer. Bu hastalığa yakalanan insanlar kendilerini miyop ya da hipermetrop sanır.


-------- Sponsorlu --------

Kısacası bu hastalık gözümüzü bitirir. Bu hastalığa yakalanmamak için bol bol havuç yemeliyiz. Televizyona yakından bakmamalıyız. Birde gözümüz kaşınsa bile kaşımamalıyız. Yoksa Allah korusun kör oluruz. İşte kör olmamak için gözümüze iyi bakmalıyız. Göz kendini yenilemeyen bir organ olduğu için hastalık çok kötü sonuçlar doğurur. Ama bu hastalığın tedavisi yok mu derseniz var? Kornea nakli nedir kornea nakli derseniz. İyice incelmiş korneanın yerine sağlam korneanın takılmasıdır.

Halk arasında göz nakli denilse de bu nakil göz nakli değil gözün içindeki merceğin değişmesidir. Bir de bu nakil çok kolaydır. Korneanın dikişsiz yapıda olması yüzünden  naklin kabul edilmeme şansı çok düşüktür. Yani biraz şans işidir. Şansınız varsa nakil başarıyla gerçekleşir.

Gözün Korneayı Kabul Etmemesi

Eğer nakil yapılır da göz korneayı kabul etmez ise bir defa daha nakil şansınız vardır. Size tavsiyem bu tür sıkıntılarla karşılaşmamak için gözünüze iyi bakın ve kesinlikle kaşımayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir