Kar Üstünde Yürüme Tekniği

Karlı havada nasıl yürümeli?

Kış mevsiminde kar ve buzlanma nedeniyle düşmeye bağlı kırık ve çıkık olaylarının artabileceği ve dengenin sağlanması amacıyla buzlu ve karlı günlerde ellerin cebimize koyularak yürünmemesi gerektiği açıklandı.

Denizli Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ümit Toprak Karda Yürüme Yöntemleri ile ilgili bilgi verdi.

Dr. Ümit Toprak, buzda kayıp düşmeye bağlı olarak en çok el ve ayak bileğiyle, dirsek ve kaval kemiği kırıkları meydana geldiğini açıkladı. Kemiklerin zayıf olması sebebiyle kırık tehlikesinin yaşlılarda daha fazla olduğunu hatırlatan Op. Dr. Ümit Toprak, bu nedenle ölümlerin de çok görüldüğünü söyledi.

kayak kar spor snowboard

Yaşlılarda Kırık ve Çıkıklar

Ümit Toprak, “Yaşlılarda en çok el bileği ve kalça kırıklarına rastlıyoruz. Kalça kırıkları, çok önemli sonuçlara sebep olabilir ve bünyenin kaldırması zor olan ameliyatlar gerektirebilir. Bazı zamanlar da ölümle sonuçlanmaktadır. Bu hastaların bakımı epey zordur.


-------- Sponsorlu --------

Çocuklar da ise kemikler daha esnek olması nedeniyle kırıkların kaynaması daha hızlı ve kolay oluyor. Çocuklarda en riskli kırıklar dirsek bölgesinde rastlanır. Dirsek kırıkları bazı zamanlar ameliyat gerektirebilir, bazen de kalıcı sakatlanmalara neden olabilir. Bu sebeple bilhassa yaşlılar ve çocuklar karda buzlanmada dikkatli yürümelidirler” diye konuştu.

ağaç doğa manzara kış kar soğuk

Her İki Elinizde Eşya vs. Taşımak

Düşmeye bağlı basit kırık çıkıklar olabileceği gibi ölümcül olabilen ağır kafa travmalarının da rastlandığı belirten Op. Dr. Toprak, şu şekilde sözlerini sürdürdü: “Vakaların büyük kısmı dikkatsiz ve desteksiz yürümekten kaynaklanmaktadır. Bu sebeple, yürürken dengeli, yola bakarak yürümek ve dikkatli adım atmaya özen gösterin. Yürürken eller cepte olmayacak yani dışarıda bulundurulmalı. Bu şekilde kişi, daha dengeli ve kendini koruyarak düşecektir. Her iki elde poşet taşımak oldukça yanlış bir durum. En azından bir el serbest bırakılmalı.

Karda Yürümek için Ayakkabı Tercihi

Ayakları yere hafif sürüyerek ve mümkün olduğu kadar küçük adımlarla yürümek gerekir. Buzlu ortamlarda dışarı çıkılması gerektiğinde tabanı kaygan olmayan, tercihen pütürlü, lastik veya kauçuk tabanlı ve kısa topuklu ayakkabılar tercih edilmelidir.”

1 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir