Hipotermi Nedir, Nasıl Korunuruz?

Hipotermiden Korunma Yolları

Tıpta ‘Hipotermi’ olarak isimlendirilen, ‘Vücut sıcaklığının anormal derecede azalması’ beyinde düşünme ve hareket etme fonksiyonlarında bozukluklara sebep olabiliyor.

Hipotermi Nasıl Oluyor?

Konu ile ilgili bilgiler aktaran Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gamze Çan, soğuk havada vücudun ürettiğinden daha fazla ısı kaybettiğini ve bu sebeple bilhassa soğuk havalarda vücut sıcaklığına dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı.

Vücut sıcaklığı anormal derecede düşen insanın bu durumu vaktinde farkedemezse tehlikeli bir durumla karşı karşıya kalabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Gamze Çan “Uzun zaman soğukta durmak vücut için risklidir.

Kış aylarında ‘hipotermi’ tehlikesi baş gösterebilir. Hastalık en fazla, yeterli derecede ısınamayan yaşlılarda, soğuk mekanlarda uyumak zorunda kalanlarda rastlanıyor.


-------- Sponsorlu --------

Hipotermi Belirtileri Nelerdir?

Hipotermi hastalığının belirtileri ise; titreme, aşırı yorgunluk, dalgınlık, ellerin tutmaması, hafıza kaybı, peltek konuşma, uyku hali, parlak kırmızı, soğuk cilt ve az hareket olarak ortaya çıkar. Bu belirtilerin görüldüğü kişiler derhal doktora götürülmeli veya hemen ısıtılmalıdır” dedi.

HİPOTERMİ OLMAMAK İÇİN

Prof. Dr. Gamze Çan, ‘Hiportermi’ geçiren insanlara ilk müdahalenin en kısa zamanda yapılması gerektiğini vurgulayarak ilk müdahalede yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

“Hiportermi geçiren kişiyi ılık bir oda ya da barınak içine alın. Islanmış giysilerini çıkarın. Önce vücudun baş, ense, göğüs ve karın gibi orta kısımlarını ısıtın, varsa elektrikli battaniye kullanmanız iyi olacaktır. Yoksa birkaç kat battaniye, kumaş, havlu ya da çarşafın altında hastayı kendi vücudunuzla ısıtın. Hipotermi olan hastanın bilinci yerindeyse sıcak içecekler verin. Alkollü içkileri terch etmeyin. Vücut sıcaklığı yükselince baş ve boyun da dahil olmak üzere kişiyi kuru bir battaniyeye sarın. En kısa sürede doktora başvurmayı ihmal etmeyin.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir