Kadınlarda Kalçada Kırılma

Menopoza giren kşilerin kilosundaki önemli değişikliklerin kemik kırığı riskini artırabileceği tespit edildi. İngiltere merkezli yapılan bir araştırmaya göre menopoz döneminde aşırı kilo almak da, vermek de tehlikeli. İngiliz bilim adamları, 50-79 yaşındaki 120 binden fazla kadının sağlık durumuna ilişkin 1993-2013 senelerini kapsayan verilerini değerlendirdi.

Kalçada Kırık Riski

Kadınları kilo verenler, alanlar ve kilosu sabit kalanlar olmak üzere 3 gruba ayıran bilim insanları, bu süre zarfında vücut kitle indeksinde (VKİ) % 5 azalma görülen kadınlarda kalçada kırılma riskinin % 65 arttığını fark etti.


-------- Sponsorlu --------

Bilim adamları, bu kadınlarda omurga ve basen bölgelerinde kırık riskinin yüzde 30, el veya kol kemiklerinde ise yüzde 9 arttığını belirtti. VKİ’de yüzde 5’ten fazla artış olan kadınlarda ise alt uzuvlarda kırık riskinin % 10, üst uzuvlarda % 18 yükseldiği belirlendi.

Kadınlara D Vitamini ve Kalsiyum Tavsiyesi

Kilo verme ve alma oranı arttıkça kırık iihtimalinin de o kadar yükseldiğini açıklayan bilim adamları, kırık riskini azaltmak için D vitamini ile kalsiyum takviyesi tavsiyesi yaptı.

Menopoz süresince kilo almak ya da vermek isteyenlerin bilinçli olması gerektiğini vurgulayan araştırmanın sonuçları, İngiliz Tıp Dergisi’nde (BMJ) yayımlanarak okurlara sunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir