İşitme Kaybına Yeni Bulunan Tedavi Yöntemi NR

Bilim İnsanlarınca yeni keşfedilen İşitme Kaybı olanlar için NR tedavi yöntemi uygulanışı ile ilgili bilmeniz gerekenleri Bilgi Doktoru sitenizde sizler için paylaştık.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bilim insanlarınca yapılan bir çalışmada gürültüye bağlı işitme kaybının vitamin kullanımı neticesi engellenebileceği tespit edildi.

Kobaylar üstünde yapılan çalışma, fazla gürültü sebebiyle kulak salyangozundaki sinirler ile kıl hücreleri arasında bağlantının zedelenmesi neticesinde ortaya çıkan işitme kaybının B3 vitamininin kaynağı olan nikotinamid ribosid (NR) molekülüyle önlenebileceğini meydana çıkardı.

Aşırı fazla sese maruz kalan farelere NR veren bilim insanları sinir ve kıl hücreleri arasındaki bağlantının zarar görmediğini, kısa veya uzun zamanlı işitme kaybının oluşmadığını saptadı.


-------- Sponsorlu --------

Ayrıca, vitaminin gürültü öncesinde yada sonrasında verilmesinin aynı olumlu etkiyi sağladığı belirtildi.

Bilim insanları NR’nin hücrelerin “enerji santrali” mitokondrinin işleyişinde ciddi rol alan SIRT3 proteininin faaliyetini yükselterek işitme kaybının engellenmesine olanak tanıdığını belirtti.

“Cell Metabolism” isimli yabancı bir dergide yayımlanan çalışmanın neticeleri, NR’nin işitme kaybı haricinde SIRT3 ile ilişkili yaşa bağlı bir takım rahatsızlıkların tedavisine de ışık tutabiliyor.

NR Yöntemli yeni tedavi ile ilgili görüş ve önerilerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

2 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir