Ege Bölgesi Şifalı Bitkileri

Şifalı Bitkilerin mucizevi Etkileri

Artık çoğu rahatsızlığın tedavisinde en sağlıklı teknik olarak bitkiler öneriliyor. Şimdi sizlere şifalı Ege bitkileri ile ilgili bilgi vereceğim..

Şifalı otların sağlığı koruyucu birçok madde içerdiğinin anlaşılması, bu maddeleri doğadan direkt olarak karşılamak isteyenleri bitkilere yönlendirmiştir. Bu sebeple hastalar bitkisel tedavilerle ilgilendiğive hekimlerin da her geçen gün bitkilere daha çok yöneldiğini aktaran İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Ece Günay Akkuş, “Bitki veya yeşillik dediğinizde aklınıza ilk gelen bölge hiç şüphesiz ki Ege Bölgesidir.

Ege Bölgemizin pazarlarında bulunduğumuz mevsimde yeşilin her tonu ile karşılaşmak mümkün. Ege mutfağı bitki ve otları ile ünlüdür.

Radika, arapsaçı, kuzukulağı , şevketi bostan, ısırgan, turp otu, cibez bölgede en fazla tüketilen bitkilerdendir. Günümüzde bu bitkilere, büyükşehirlerdeki organik pazarlarda da karşılaşmak mümkün. Bu bitkileri değişik biçimlerde tüketebilirsiniz. Salataları, çorbaları, kavurma, börek ve dolmaları yapılarak tüketilebilir.” dedi.

Radika otu faydaları

Besleyici özelliği yüksek bir bitki olan radika vücuda kuvvet ve zindelik kazandırır. Göğsü yumuşatır ve öksürüğü geçirir. İdrar söktürücü özelliği mevcuttur. Böbrek ile safra taşlarını düşürmeye yardım eder.

Nasıl Kullanılır?
Radika Otunun Yapraklarını 5 dakika kadar kaynamış suyun içinde bekleterek hafif zeytinyağ ve limon ile soğuk salatasını yapabilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

Mide Rahatlatmak İçin Arapsaçı Otu Kullanımı

Toplumda mide rahatlatıcı, gaz giderici ve süt artırıcı özellikleri için kullanılır. Geleneksel anlamda, bronşit,gastrit, kabızlık, diyabet, mide sancısı, iştahsızlık, solunum ve idrar yolu hastalıklarında kullanmak mümkün. Besin değerlerini ve lezzetini artırmak için, kuzu eti ya da kuru fasulyeyle beraber pişirilmesi önerilmektedir.

Hazmı Kolaylaştıran Ot; Şevketibostan

Şevketibostan, vitamin ve mineraller bakımından zengin bir bitkidir. Gövdesi beyaz etli , kanatlı ve dikensi bir yapıya sahiptir. Hazmı kolaylaştırarak, bağırsaklarınızı çalıştırır ve idrar söktürücü etkisi bulunur.

Ağrı Kesici Turp Otu Bitkisi Tarifi

Turpların yapraklarından elde edile ve haşlanarak salata şeklinde yenildiği gibi kavrulup üstüne yumurta kırılırak da yemekleri yapılan bitkidir. Oldukça faydalı olan turp otu, sinirleri teskin edici, ağrı geçirici özelliklere sahiptir.

Vitamin Deposu Kuzukulağı

Ekşimsi tadı, mineraller ve vitamin bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Kökleri kaynatılıp tüketildiğinde; ateş düşürücü, idrar söktürücü ve safra söktürücü özellikleri için kullanılır. Özünde Kansere karşı etkili bulunur. Çiğ şekilde salatalarınızda veya olduğu haliyle hem tad hem de yarar sağlamak için kullanabilmeniz mümkün.

Tok Tutan eşi benzeri olmayan cibes otu nasıl pişirilir

Cibez (diğer bir ismiyle cibes) Tatlımsı bir tadı olan ve hafif baharatlı bir bitkidir. İştah açma, bağırsakları çalıştırma ve sindirimi kolaylaştırma özellikleri vardır. Kilo verme diyetlerinde uzun müddet tokluk duygusu vermesi,mineral ve vitamin desteği ve idrar söktürücü özelliğinden kaynaklı tercih edilir.

Cibez otu nasıl pişirilir?

Yapraklarını 5 dakika kadar kaynamış suyun içerisinde bekletip hafif zeytinyağ , limon ve sarımsak ile soğuk salatasını tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir