Chia Çekirdeği, Kinoa ve Karabuğday

Türkiye’ye Henüz Yeni Tüketilen Şifalı Besinler

Uzman Diyetisyen Samet Yağlı, bilhassa şehirlerde yaşayan bayanların besin tercihlerinde farklılıklar oluştuğunu dile getiriyor. Uzmanlara göre yıldızı parlayan gıdalar arasında karabuğday, kinoa ve chia çekirdeği baş sıralarda geliyor.

Yoğun iş günleri ve spor dönemlerinde kan şekeri seviyesini dengeleyen, kolesterolü düşüren, yağ depolanmasını engel olan gıdaların artık daha fazla tercih edildiğini anlatan Uzman Diyetisyen Samet Yağlı, bu özelliklere sahip besinlere değindi.

KİNOA Protein Deposudur

Kinoanın daha fazla Güney Amerika’nın batı kıyısında yetiştirildiğini söyleyen Dyetisyen Yağlı, bu besinden Türkiye’de yeni yeni faydalanılmaya başlandığını söylüyor.

Kinoanını özelliklerini, “Protein ve vücut için gerekli olan lizin gibi aminoasit içerikleri vasıtası ile sağlık dolu bir gıdadır. Lif içeriği ile bilhassa bağırsak işlevlerini artırarak kabızlığı engeller.

Kilo vermek veya mevcut kilonuzu korumak istiyorsanız kinoayı ister salatalarlaa tüketin, dilerseniz pirince alternatif olarak pilavını hazırlayabilirsiniz. Kinoayı köfte ya da kısır şeklinde de tüketebilirsiniz. Glüten içermeyen kinoa, çölyak hastalarının da rahatlıkla yiyebileceği bir tercihtir” biçiminde özetliyor.

Bir küçük tabak karabuğdayda ortalama 86 gram magnezyum mevcut. Magnezyum kan damarlarını rahatlatıyor; kan basıncını azaltarak gıdaların dağılımını ve kan akışını düzenliyor.

karabugday-bitkisi-faydalari-bilgidoktoru


-------- Sponsorlu --------

KOLESTEROL İçin Karabuğday

Yeni popüler besinler arasında karabuğdayın da ciddi öneminin olduğunu söylüyor. Yüksek kan basıncı ve yüksek kolesterol ihtimalinin azalması arasında ilişki olduğunu vurgulayan uzmanlar, “Karabuğdaya beslenmelerinde çok yer veren (günde 100 gram) 805 Çinli üzerinde yapılan incelemelerde karabuğday tüketimi ile düşük kolesterol arasında ilişki olduğu belirlendi.

Karabuğday bunun yanı sıra kan şekerinin dengesini sağlar. Açlık hissini bastırmadaki etkisi üst seviyede. Vücutta yağ birikimini de engel olan karabuğday kilo vermek için en uygun bir tercihtir. Karabuğdayın koyu renkli tohumlarının un şekline getirilmesiyle hazırlanan erişteyi tüketmek de bağırsak hareketlerini düzenler.

Tokluk Hissi Veren CHİA Çekirdeği

Karabuğdayın da kinoa gibi glüten içermediği söyleyen Diyetisyen Samet Yağlı iştah kesmeye, tatlı krizlerini engellemeye yardımcı bir tohum olan chia çekirdeğinin özellikleri ile ilgili ise şunları aktardı:

Sıvı ile karıştırılarak tüketildiğinde jel haline gelmesi ve midede şişmesi vasıtası ile iştahınızı kesiyor. 1 kaşık chia çekirdeği aşağı yukarı 11 gram lif içermektedir. Chia çekirdeği yoğurda veya çorbalara katılarak da tüketilebilir.”

chia-tohumunun-faydalari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir