Duygusal Film İzlemek Şişmanlatır mı?

Duygusal sinema filmi izlemenin abur cubur besinleri yeme oranlarını artırdığı, bundan dolayı kilo almaya yol açtığı tespit edildi.

Duygusal Sinema Filmleri Şişmanlatıyor

ABD’li bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre, duygusal filmleri izleyenlerin komedi tarzındaki filmleri izleyenlerden daha çok abur cubur yediğini ortaya koydu.

Bilim insanları ilk testlerinde abur cubur verilen katılımcılara gözleri yaşartarak ağlatan “Aşk Hikayesi” (Love Story) ve kahkahaya sokan “Beni unutma” (Sweet Home Alabama) filmlerini izletti.

“Aşk Hikayesi”ni izleyen katılımcıların komedi filmini izleyenlerden % 36 daha fazla atıştırdığı gözlemlendi.

İkinci testte ise bilim insanları sinema salonlarında yerlere ve çöplere atılan patlamış mısır kutuların miktarlarını baz alarak hangi çeşit filmlerin daha çok yemeğe yönelttiği araştırdı.


-------- Sponsorlu --------

George Clooney’nin başrol oynadığı duygusal “Solaris” filmini izleyen kişiler komedi alanındaki “Kalbinin sesini dinle” (My Big Fat Greek Wedding) filmini izleyenlerden ortlama % 55 daha fazla patlamış mısır (popcorn) tükettiği belirlendi.

Duygusal film izleyen kişilerin daha çok abur cubur yemesinin hüznü, yiyeceklerle bastırma talebinden kaynaklanıyor olabileceğini iddia eden bilim insanlarının araştırmasının sonuçları “JAMA Internal Medicine” isimli yabancı bir dergide yayımlandı.

Aynı dergide geçtiğimiz sene yayımlanan bir başka araştırma aksiyon filmlerini sevenlerin şişmanlama ihtimalinin daha çok olduğunu göstermişti. Bu sonuca varmak için bilim insanları bazı üniversite öğrencilerine televizyon izlerken bir kase dolusu çikolata, bisküvi, havuç veya üzüm vermiş ve aksiyon filmi izleyenlerin yaklaşık % 65 daha çok kalori aldığını tespit edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir