Diyet Hamilelere Zararlı Mı

Gebelikte Diyet Yapmanın Fit Olmanın Zararları

Hamileliğe bağlı veya gebelik öncesi alınan kiloları vermek, hamilelik döneminde normalden 2 kat fazla dikkat gerektiriyor. Normal bir hamilelik geçiren bir anne adayı, hamilelik döneminde alması gereken kilo 9.5 ile 13.5 kg arasındadır. Bazı zamanlar bebeğin ağırlığı veya plasentadan kaynaklanan daha çok kilolar söz konusu olabiliyor.

Her ne kadar anne adayı bu fazla kiloları sorun yapsa da uzmanlar hamilelik döneminde yapılan diyetlere çok da hoş bakmıyorlar.

hamile-kalmak-icin-kahvalti-yapmak-kisirliga

Hamileler Diyet Yapabilir mi?

Eğer herhangi bir sağlık sorunu söz konusu değilse, diyetten uzak durulması gerektiğinin altını çiziyor. Diyet yapmak veya tek tip beslenmek yerine, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının bir hayat tarzı haline getirilmesinden yanalar. Yeterli vitamin, protein ve mineral içermeyen diyetler, hormonları olumsuz yönde etkiliyor, bu da hem anne adayının, hem de doğacak bebeğin sağlığını risk altına alıyor.


-------- Sponsorlu --------

Hamilelikte Kilo Almak Normal mi?

Hamilelikte alınan kilonun belli bir noktaya kadar normal olduğunu unutmayın. Gebelik ilerledikçe, bebeğin büyümesine bağlı olarak iştah da artacaktır. Dolayısıyla normal bir insanın, gebelik döneminde ihtiyaç duyduğu kalori artar.

Normal kiloda hamile kalan biri de, hamilelik dönemi boyunca kilo almasını önleyici diyetlerden uzak durmalıdır. Hamile kalmadan önce tüketmesi gereken kalori oranına, bebeği için 300 kalori eklediğinde diyet yapmasına gerek kalmayacaktır. Ayrıca kendisi ve bebeği için de bir tehlike oluşmayacaktır.

Hamilelik Döneminde (Gebelikte) Uzmanların Sağlıklı Beslenme ve Diyet Tavsiyeleri

  • Hazır yiyecekleri – içecekleri (hazır çorba, et suyu tablet, hazır meyve suları gibi.) tercih etmeyin.Hamilelikte-Gebelikte-Tiroid-Hastaligi
  • Yemek ve salatalarınız için zeytinyağı kullanın.
  • Çay ve kahve tüketimini olabldiğince azaltıp, içecek gereksinimlerinizi ayran, süt ve taze meyve suları ile karşılayın.
  • Mevsim harici meyve – sebzeleri tüketmeyin.
  • Haftada iki gün balık, iki gün kırmızı et, diğer günlerde derisiz beyaz et tüketmeye özen gösterin.
  • İyotlu tuz kullanmayı tercih edin.
  • Sigara içmeyin ve içilen yerlerde bulunmayın.

1 YORUM

  1. Pingback: Hamilelere Üryani Eriğinin Faydaları » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir