Dil Kanaması Nasıl Durur

Dil, kan damarı açısından zengin organlarımızdandır ve bu nedenden dolayı olası bir kesik halinde aşırı miktarda kanama olacaktır. Dildeki kanama dikkat edilmesi gerektiren bir durumdur.

Bu yazımızda Dil Kanamasının Durdurulması ile alakalı bilmeniz gerekenleri siz değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaştık.

 

Eğer dilinizde derin bir kesik oluşursa, derhal bir hastaneye gitmelisiniz. Bazen gideceğiniz hastane durumun ciddiyetine göre sizi ağız cerrahına yönlendirebilir.

Şayet ufak bir kesikten ötürü kanama olduysa, kanamayı kendi kendinize durdurmanız mümkündür. Eğer 45 dakika içerisinde kanamayı durduramıyorsanız derhal bir hekime görününüz.

Dildeki Kanama Nasıl Durdurulur

1- Öncelikle antibakteriyel sabun ve ılık bir suyla ellerinizi yıkayın. Ellerinizin tamamiyle temiz olmasından emin olamıyorsaınz dilinizde bulunan kesik üzerine katiyen dokunmayın.


-------- Sponsorlu --------

2- Göğsünüze yakın olacak biçimde çenenizi öne doğru getirin. Bu uygulama kanınızın boğazın arka kısmında birikerek boğulmanıza sebep olmasını engelleyecektir.

3- Bölgeye basınç yapın. Bunun için dilinizdeki kanayan yere temiz bez ya da gazlı bez kullanabilirsiniz.
Ortalama 5 dakika süresincekanamalı bölgeye bezi bastırın ve sıkı bir biçimde tutun. Şayet bezi kaldırdığınızda diliniz hala kanıyorsa 5 dakika süresince tekrar bezi sıkı bir biçimde tutunuz.

4- Temiz beze buz sarın ve dilinize bastırın. Soğuk, kanamanın durmasında etkili olabilir.

5- Kanayan bölgeye ıslak çay poşeti koyabilirsiniz. Bitki çayı yerine siyah ya da yeşil çay tercih edin. Siyah ve yeşil çayda bulunan teninler kanın pıhtılaşmasına yardım eder ve kanamanın daha çabucak durmasında etkili olur.

 

Dil Kanaması  ile ilgili bilgi ve tecrübelerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

3 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir