Kolonoskopi Nedir, Nasıl Yapılır?

Kolonoskopi endoskopinin bir miktar daha uzun olan çeşididir. Makat kısmından girilerek bütün kalın barsak ile kalın barsakla ince barsağın birleşim gölgeleri muayene edilebilmektedir.

Bu yazımızda Kolonoskopinin hangi durumlarda ve ne şekilde yapıldığı konusu ile alakalı bilmeniz gerekenleri siz değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaştık.

Kalın barsağın yapısı, biçim bozuklukları, darlık ve tümörler, polip diye adlandırılan ve bir miktar et büyümelerinin varlığını gösterir.

Kolonoskopinin önemli farkı herhangi bir tümör yada kitle varlığında görsel anlamda ilk planda iyi veya kötü huylu olup olmayacağı konusu ile ilgili fikir verebilir. Biyopsi alınmasına imkan tanır. Diğer yandan bilhassa poliplerin ameliyata ihtiyaç duyulmadan çıkarılmasında son derece yaygın kullanılan bir tekniktir.


-------- Sponsorlu --------

Kolonoskopide hasta kişilere 1 gün evvelden akşam başlamak üzere ilaç alması tarif ediliyor. Geçmişte 3-4 günlük diyetler tavsiye edilmekteydi. Bunlar zahmetli olması sebebiyle genelde bulunduğumuz dönemde uygulanmamaktadır ayrıca zaten ihtiyaç da kalmamaktadır. 1 gün evvelden saat 18.00 ve 21.00 da alınan 2 adet laksatif en az 5-6 litre su içilmesi ile beraber yeteri kadar barsak temizliğinin yapılmasına imkan tanır. Uygulamanını yapılacağı gün işlemden yarım saat önce makattan bir lavman kullanılır. Sonra uygulamaya başlanır.

Kolonoskopide sadece su içmek bazı durumlarda usandırıcı ve iğrenç olabildiği için hasta kişilere kola, posasız meyve suları tavsiye edilebilir.

Kimlere Kolonoskopi Yapılabilir?

Tek bir şikayet olmasa da 50 yaşının ardından kolon kanser ihtimali yükseldiği için kolonoskopi yapılması tavsiye edilir.

Bunun haricinde gaitada kan olması, ailede kanser olması, açıklaması yapılamayan ve son günlerde meydana gelen karın ağrısı tedaviye dirençli kabızlık, fazla kilo kaybı şeklindeki durumlarda kolonoskopi yapılması tavsiye edilir.

 

Kolonoskopi Uygulaması ile ilgili bilgi ve tecrübelerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir