Baldır Kısmında Ağrı

Baldır kası kısmında oluşan ağrı çeşitli unsurlardan kaynaklı ortaya çıkabilir. Yetersiz sıvı alımı, beslenme unsurları bakımından eksik bir diyet, kan dolaşımındaki sorunlar ve fiziksel olarak kaslarımızın fazla kullanılması gibi sebepler baldır kası ağrısının en çok bilinen sebepleridir.

Bu yazımızda Baldır Kaslarında Oluşan Ağrılar ile alakalı bilmeniz gerekenleri siz değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaştık.

Her ne kadar bu problem ağrılı ve rahatsız edici olsa da çoğu zaman kendiliğinden düzelebilir veya bazı doğal çözümler ile çare bulunabilir.

Baldır Kası Ağrılarına Doğal Çözüm – Baldır Kısmındaki Ağrı Nasıl Geçer

1- Baldır kası ağrı için herhangi bir tedaviye başlamadan önce elastik bir bandaj alarak etkilenen bölgeyi sarın. Bu uygulamanın yapılmasının ardından ibuprofen tarzı bir anti inflamatuar ilaç kullanabilirsiniz. Kaslarınızda bir iyileşme sinyali alana dek her 4- 5 saatte bir bu ilaşları kullanınız.

2- Ağrıların tedavilerinde etkili olan bir diğer çözüm ise ağrı olan bölgeye buz paketi koymaktır. Öncelikli olarak buz paketi alın ve onu bir bez vasıtasıyla etkilenen baldır kasınıza sarın. Buzdaki soğukluk, kaslarınızda ağrı kesici olarak etki gösterecektir. Ayrıca varsa baldırınızdaki şişmeyi de indirecektir.

3- Baldır kasınızdaki ağrıyı geçirmek için dinlenmenin de etkisi olacaktır. Etkilenen yerinizi fazla aşırı oynatmayın ve asla bölgeyi zorlamayın.


-------- Sponsorlu --------

4- Baldır kası dahil olmak suretiyle diğer kas yaralanmalarına engel olabilmek için karbonhidratlar, kalsiyum, protein, vitaminler ve mineraller açısından dengeli bir diyet uygulamak önemlidir.

5- Ağrıyan baldır kaslarınıza masaj yaptırın. Doğal bir yağ kullanarak ağrı olan bölgeye bu yağı masaj ile uygulayın.

6- Baldır kaslarınıza gerginlik uygulayın. Basit bir biçimde düz zemine oturarak baldır kasınızın gerilmesini sağlayabilirsiniz. Bu egzersizi hemen hemen her gün 10 tekrar biçiminde yapabilirsiniz. Egzersize başlamadan önce baldır kasınızda şişlik bulunmadığından emin olmanız gerekmektedir. Aksi halde kas yaralanması ve ağrı, biraz da kötüye gidebilir.

7- Kasların sağlığını sürdürebilmesi için karnitin isimli bir beslenme gıdasının kaslar için gerekli olduğu yapılan araştırmalar sonuçlarından anlaşılmaktadır. Kırmızı etler, bu besin bakımından oldukça zengindir. Eğer kırmızı eti sevmiyorsanız, çoğu eczanede ya da web sitesinde karnitin tabletleri bulunur. Dilerseniz karnitini bu yolla de kullanabilmeniz mümkün.

8- Son husus olarak epsom tuzlarını kullanabilirsiniz. Epsom tuzu banyo yapacağınız vakit sıcak suya eklenir ve bu tuzlar kaslarınızdan toksini le atık maddelerin uzaklaştırılmasına imkan sağlayarak iltihap giderici olarak görev yapar.

Baldır Kası Ağrıları ile ilgili bilgi ve tecrübelerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir