Çorapla Uyumak Zararlı mı?

Çorap ile uyumak pek çok hastalığın meydana çıkmasına zemin hazırlıyor.

Çorapla Yatanlarda Periferik Dolaşımı

Eğer çorapla yatıyorsanız çorap lastiklerinin uzun zaman baskısı sonucu ‘periferik’ dolaşımı olumsuz yönde etkilenir, yani o bölgedeki kan dolaşımı bozulur. Kan dolaşımının bozulması da ayaklarınızda morarmalara, derinizin kurumasına ve uzun süreli olarak tırnaklarda şekil sorunlarına yol açabiliyor.

Egzama Yapar

Çorapla uyumanın ayrıca terlemeye ve ayakların hava alamamasına neden olacağından dolayı ayaklarınızda mantar enfeksiyonlarına yol açabilir. Çorapla yatmanın sebep olabileceği bir başka hastalık da ayaklarınızda egzama çıkabilmesidir.

Çorapta Kalan Deterjan İrritan Dermatitlere ya da Alerjik Dermatitlere Yol Açar

Yıkadığınız çoraplarda kalan deterjan artıkları uzun temas neticesi irritan dermatitlere ya da alerjik dermatitlere sebep olup ayakta kaşıntı, kızarma, kepeklenme gibi şikayetler oluşturabilir, ayrıca deride kurumayla beraber kaşıntılara sebep olabilir. Bu nedenle gece yatarken çorapların çıkartılmasını deri ve ayak sağlığı bakımından son derece önemlidir.


-------- Sponsorlu --------

Çorapların Çok İyi Durulanması Lazım

Ayakkabılar, ayaklarınızı terletmeyen, pamuklu çoraplarla giyilmelidir. Ayrıca çoraplar da sık aralıklarla değiştirilmeli ve yıkandıktan sonra çok iyi durulanmalıdır. Çoraplarınızda deterjan artıkları kalırsa deride kaşıntı yapabilir.

Ortopedik Hastalıklara Neden Oluyor

Tırnaklar ete batmayacak biçimde düz kesilmeli, hijyenik olmayan araç gereçlerle pedikür yapılmamalı, ayakları yıkandıktan sonra parmak araları güzelce kurulanmalı ve uygun bir krem kullanıarak ayaklara krem sürülmelidir. Bu anlattıklarımıza dikkat edilmezse, ayakta bir takım ortopedik sorunların yanı sıra mantar, nasır, egzama, tırnak batması, tırnak enfeksiyonları gibi pek çok dermatolojik problemle karşılaşmak kaçınılmazdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir