Çiğ Sarımsak Yemenin Faydaları

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, Çiğ Sarımsağın Faydalarından Bahsetti

Selenyum açısından oldukça zengin olan sarımsağın sağlığımız için yararlı çok iyi bir besin olduğunu kaydeden Diyetisyen Enç, “İçeriğinde manganez, B 6, C,B 1 vitaminleri, kalsiyum, fosfor ve bakır mevcut. Çiğ Sarımsak, kolesterol ile tansiyonu düşürür, kalp ve damar sağlığımızı korur, kalp krizi riskini düşürür, içeriğinde bulunan alojene sayesinde kanın pıhtılaşmasını engeller.

Anti Bakteriyel özelliği sayesinde ise bakteri ve virüslerin yol açtığı hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırır. Kolon ve mide kanseri başta olmak üzere pek çok kanser çeşidinden korur. Sarımsak yemek, demir emilimini de artırır. Mide gazına iyi gelen bu değerli besin sindirimi de kolaylaştırır. Antioksidan özelliğe sahiptir. Bahar mevsiminde sık sık karşılaştırğımız nezleden korunmak veya kurtulmak için de Sarımsak oldukça etkili bir yiyecektir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve vücut direncinizi artırır.


-------- Sponsorlu --------

Grip olduğunuzda çiğ sarımsak yiyerek iyileşme sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Yalnız sarımsağın kanı inceltici etkisi olması sebebiyle adet döneminde olan kadınların ve ameliyat olacak kişilerin sarmısak tüketmesi önerilmez.

Ayrıca tansiyonu düşük olan kişilerde sarımsaktan uzak durmalılar. Çünkü kan basıncı zaten düşükse sarımsak bunu daha da düşürerek kişileri halsiz bırakacaktır. Hatta bayılmalarına bile yol açabilir. Hipertansiyon tedavisi için düzenli ilaç alanlar da kesinlikle hekime danışarak sarmısağı tüketmeliler.” diye konuştu.

1 YORUM

  1. Pingback: Sarımsak Suyu Kürü ile Zayıflama » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir