Siyah Sarımsak Fiyatı, Faydaları ve Nerede Satılır

Siyah (kara) sarmısağın mucizevi faydaları şaşırtıyor.

Bildiğimiz sarımsaktan daha yararlı olduğu belirtilen siyah sarımsak, Avustralya, Avrupa, Japonya ve Amerika ülkelerinde mutfak alanlarında çok popüler bir değere sahiptir. Peki, nedir bu kara sarımsağın faydaları?

Siyah sarımsak işin özünde kullandığımız sarımsaktan yapı olarak çok da farklı değildir. Beyaz sarımsaklar 1 ay süresince belirli nem ve ısı altında bekletilerek kontrollü bir biçimde kurutulur.

Bu fermantasyon sonucunda beyaz olan sarımsağın dişleri siyaha hale gelecektir. Bilhassa Kore mutfaklarında sürekli kullanılan siyah sarımsak çok yararlı olması nedeniyle Avrupa ülkelerinde de tercih edilmeye başlamıştır.

Siyah sarımsak Nelere Faydalıdır?

Kansere karşı yararlıdır

Siyah sarımsak kanser için birebir etki göstermektedir.  Fermantasyon neticesinde bileşimindeki anti kanserojen maddeler daha yoğun hale gelir.

Kolesterolün düşürülmesini sağlayan maddeleri de  içermektedir ve bu maddelerin oranı beyaz sarımsağa göre çok daha fazladır.


-------- Sponsorlu --------

Enfeksiyonlarla Savaşan Siyah Sarımsak

Siyah sarımsak beyaz sarımsağın içerdiğinden çok daha yüksek antiseptik, antifungal, antiviral, antioksidan ile antibakteriyel bileşenleri içermektedir.

Bu şekilde bakteri ile virüs kaynaklı enfeksiyonlara karşı oldukça etkilidir.

Antioksidan Oranı

Siyah sarımsak normal sarımsaktan iki kat daha çok antioksidan içeriyor.
Bu şekilde kronik rahatsızlıklara, dolaşım sistemi hastalıklarına, romatoid arterit ile Alzheimer’a karşı epeyce etkilidir.

Hangisi Daha Lezzetli

Normal sarmısakların tadını çok seviyorsanız siyah sarımsağa daha çok bayılacağınıza eminim. Siyah sarımsak kurutulmuş bir meyvenin tadına sahiptir. Daha şekerli ve tütsülenmiş bir lezzeti bulunur. Siyah sarımsak, normal sarımsağın tersine ağız kokusuna da yol açmaz.

Siyah Sarımsak Nerede Satılır – Fiyatı Ne Kadardır?

Siyah sarımsağı bilhassa Kore’ye özgü gıdalar satan marketlerde bulabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’de internet üzerinden çeşitli alış veriş sitelerinde de satışları mevcuttur. Fiyat olarak biraz pahalı. Kilosu yaptığımız araştırmalara göre ortalama 100 TL gibi bir fiyatla satılmaktadır. İsterseniz kendiniz de evinizde fermente ederek siyah sarımsak elde edebilirsiniz.

30 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir