Enerji İçeçekleri Kısırlık Sebebi

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Enerji İçeceği Kısır Yapar mı?

Enerji içeceklerinin kadın ile erkeklerde kısırlığa yol açtığı ifade edildi. Enerji içeceklerinin ana maddelerinin kafein, taurin ve glukuronolakton olduğunu belirten Doç. Dr. Hakan Çoksüer, piyasada bulunan bazı yeni ürünlerin, haşhaş tohumu özü yada efedrin de içerdiğini vurguladı.

Doç. Dr. Çoksüer, kafeinin, merkezi sinir sistemimize etki ederek, beyne giden ve beyinden gelen mesajları hızlandırdığını, bu sayede kişinin daha uyanık ve aktif olmasını sağlayan uyarıcı olduğunu ifade etti.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

Aşırı Kafein Kullanımının Kadınlara Zararı

Doç. Dr. Çoksüer, yapılan çalışmalarda kadınların aşırı miktarda kafein tüketmelerinin üreme yetersizliğine yol açtığını belirterek, “Kafein, taurin ve glukuronolakton vücutta doğal şekilde bulunuyorlar, ancak asıl problem bu maddelerin enerji içeceklerinde daha yüksek dozlarda katılmasıdır.

Enerji İçeceklerinin aşırı miktarda alınması, kafein zehirlenmesi ihtimalini çoğaltıyor. Kafeinin gelişim durumundaki beyni etkileyebilir ve vücuttaki bağışıklığın azalmasına neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Acı Kavun Bitkisinin Zararları başlıklı makalemizde Acı Kavun, Cırt atan ve Cırtlak hakkında bilgiler verilmektedir.

--------Sponsorlu İçerikler--------

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir