Alzheimer Diyeti

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi Oy Verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Bilgi Doktoru – ABD’de bulunan Rush Üniversitesi’nden bilim insanları, Alzheimer riskini % 53’e kadar azaltabilen bir diyet hazırlayarak paylaştı.

Alzheimer Hastalarına özel Diyet Hazırlandı

ABD’deki Rush Üniversitesi’nde görevli bilim insanları, MIND (zihin) ismini verdikleri beslenme programıyla Akdeniz ve yüksek tansiyon hastalarına yönelik DASH isimli diyeti birleştirdi.

Yaşlı ortalama 1000’e yakın kişinin katıldığı araştırmada, MIND diyetini düzenli şekilde uygulayanlarda Alzheimer riskinin %53’e kadar düştüğü gözlendi.
​MIND (zihin), beyni koruyan yeşil sebzeler, mercimek, balık, zeytinyağı, ceviz, yaban mersini, çilek gibi yiyeceklerin haricinde sınırlı oranlarda kırmızı et, hayvansal yağ ve şekerli gıdaları da kapsıyor.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

Özellikle Çilek, Yaban Mersini ve Ceviz Önerildi

Diyette kırmızı et, hayvansal yağlar ve şekerli gıdalar gibi besinlerin sadece haftada iki sefer tüketilmesi, yağ tüketiminin günde en fazla 1 çorba kaşığıyla sınırlı tutulması gerekiyor. Planda ceviz, yaban mersini, çilek gibi besinlerin ise mümkün olduğunca çok yenmesi öneriliyor.
Sonuçların farklı araştırmalarla doğrulanması gerekse de bilim insanları diğerlerinden daha kolay uygulanabilen bu diyetin uzun sürede Alzheimer riskini azaltabileceğini iddia ediyor.

Bir önceki yazımız olan Ayak Nasırlarına Bitkisel Meyan Kökü Tedavisi başlıklı makalemizde ayak, koku ve Meyan hakkında bilgiler verilmektedir.

--------Sponsorlu İçerikler--------

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir