Yağ Zararlı Tezi yanlış mı

İngiltere merkezli bir araştırma, yağlı et ve doğal yağ tüketiminin kalp rahatsızlıkları ile ilişkisi olmadığını gösterdi.

Yağ Tüketiminin Kalp Krizine Etkisi

İngiliz uzmanlar, kalp krizi ihtimaline karşı, besinlerin doğal yağlarıyla tüketilmesini, balık ve zeytinyağına ağırlık verilmesi gerektiğini tavsiye etti. Bu araştırma diyet fenomeni haline gelen Prof. Canan Karatay’ı doğrulamış oldu.

İngiltere’de yayınlanan British Medical Journal dergisinde yayınlanan araştırmada, Zoe Harcombe, “Eğer halk sağlığı politikasını değiştirebilecek olursam 3 şey belirtirim; Gerçek yiyecekleri tüketin” dedi.

Kalp sağlığı uzmanları, yağları düşman gören diyetlerin aksine, bilhassa fındık ve balık yağının kalp krizi riskini azalttığını belirtiyorlar.

Uzmanlar, vatandaşın düşük yağ içeren, şekerli, hazır gıdalardan uzak durmalarını öneriyor.

Uzmanlar, mevcut diyet uzmanlarının tavsiyelerini bazı sağlık problemleri çeken erkekler üzerinde seneler önce yapılan araştırmalara dayandığını, bu araştırmalarda kadınların gözlenmediğini de açıklıyor.

British Medical Journal’den Kardiolog Dr. Aseem Malhotra, “Diyet programları obezite problemini çözmeye yardımcı olmuyor hatta probleme olumsuz katkıda bile sunabiliyor” diyor.


-------- Sponsorlu --------

Zeytinyağı, Balık ve Fındık Yağı Çok Yararlıdır

Malhotra, “Hastalarıma yiyecekleri tüm olarak tüketmelerini, daha fazla zeytinyağı, fındık ve balık tüketmelerini ifade ediyorum. Bu ürünlerdeki yağların kalp krizi riskini azaltığını gösteren iyi kanıtlarımız mevcut” dedi.

Malhotra, düşük yağ içerdiği belirtilen ürünlerden sakınmalarını da istedi.

Canan Karatay geçtiğimiz günlerde ısrarla Yağ Zararlı Değildir diyordu…

İngiliz uzmanların besinleri doğal yağlarıyla birlikte bütün olarak tüketmeleri önerisi, “Diyet fenomeni” olan Kardiolog Prof. Canan Karatay’ın tavsiyelerini anımsattı.

Prof. Karatay, bazı zamanlar tartışma yaratsa da, etlerin yağlarıyla birlikte tüketilmesini, kurban etlerinin yağıyla yenilmesini, tereyağdan uzak durulmamasını tavsiye ediyor.

İşlenmiş (TRANS) Yağların Zararları

Az yağ tüketmenin sonucunda obezitenin arttığını iddia eden Prof. Karatay, tereyağı, zeytinyağı ve ayçiçek yağının çok tüketilmesini vurgularken yalnızca işlenmiş (trans) yağların zararlı olduğunui bu sebeple yenmemesi gerektiğini savunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir