Vitamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Vitamin Eksikliği Nedir?

Vitamin besinler sayesinde vücudumuza aldığımız, vücutta kendi kendine üretilmeyen ve eksikliğinde çeşitli hastalıklara sebep olan maddelere verilen genel isimdir. Her vitaminin eksikliği farklı hastalıklara neden olmaktadır.

Sağlıklı bir bedene sahip olmak istiyorsak vitaminleri eksiksiz olarak vücudumuza almalı, sağlıklı beslenmeliyiz. Peki vitamin eksikliği nasıl anlaşılır vücudumuzda ne gibi belirtiler gösterir?

Vitamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

B12 vitamini eksikliği durumunda oksijenin organlara taşınması engellenerek sürekli yorgunluk hali, baş dönmesi, ve uykusuzluk gibi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca B12 vitamini eksikliğinde depresyon, çocuklarda iştahsızlık ve uyuşukluk gibi rahatsızlıklarda ortaya çıkmaktadır. B12 et, balık, peynir ve süt gibi besinlerde bulunmaktadır.

C vitamini eksik olması durumunda diş etinde kanama, diş eti çekilmesi, kemik ağrıları ve kas zayıflıkları gibi hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde de C vitamini eksik olduğu görülmektedir. C vitamini çoğunlukla; yeşil sebzeler, turunçgiller, domates, çilek ve kırmızı lahanada bulunur.


-------- Sponsorlu --------

B2 vitaminin eksikliğinde ağızda yara,  dilde ve göz kenarlarında kızarıklık, burun kenarlarında kuruma gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. B2 vitamini süt, yoğurt, yumurta, peynir, kuru baklagiller ve yeşilliklerde bol miktarda bulunur.

Görmede bozukluk, kemik ve dişlerde problem, saç ve tırnaklarda kırılmalar, ciltte kuruluk olması A vitamini eksikliğinden kaynaklanır. A vitamin; yeşil sebze, domates, tahıl, bal ve havuçta bol miktarda bulunur.

K vitaminin eksik olması durumunda vücutta ki kesikler ve yaralar daha geç iyileşme gösterir. İdrar yollarında, akciğerler, sindirim sisteminde ve deride kanamalar görülmektedir.

K vitaminin eksik olması bağışıklık sisteminin de düşük olmasına neden olur. Eğer böyle belirtiler gösteriyorsanız ve kan sonuçlarına göre K vitamini eksikliği teşhis edilmişse; karnabahar, brokoli, lahana, bezelye, yumurtanın sarısı, patates ve yeşil çay gibi besinler ile vücudunuza K vitamini alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir