Tekvandonun Kelime Anlamı

Merhaba Bilgi Doktoru Okurlarım. Sizlere bu makalemde spor dalı olan Tekvando hakkında bilgilendirmek istiyorum. Sporun her çeşidi bizlere lazım sloganımızla bu spor dalında da sizlerin bilgilenmesi gerektiğini düşündüm.

Tekvandonun Kelime Anlamı

Taekwondo kelime itibariyle el ve ayaklarla uygulanan savunma ve vuruş tekniklerinden oluşan, sporcuda ahlaki değerlerin yüceltilmesine katkıda bulunan spor dalı olarak tanımlayabiliriz.

TAE; Ayak, KWON; El anlamına gelmektedir. DO ise, ahlak ve fazilete ulaşmak için takip edilmesi gereken düşünce ve davranış biçimidir.

Taekwondo kelime anlamıyla el ve ayaklarla uygulanan savunma ve vuruş tekniklerinden oluşan, sporcuda ahlaki değerlerin yüceltilmesine katkıda bulunan bir spor dalıdır.


-------- Sponsorlu --------

Rakibe karşı silahsız olarak, çıplak el ve ayaklarla yapılan savunma tekniklerini içeren spor dalıdır.

Fakat tekvando, sadece bir teknik ve yetenek olmayıp, aynı zamanda felsefi ve insancıl değerler toplamıdır.

 

TAEKWONDO NEZAKETLE BAŞLAYIP NEZAKETLE BİTER
Sporcu salona girdikten sonra tüm ciddiyetiyle bayrağı ve hocasını selamlar.Aynı şekilde hocası da onlara eğilerek karşılık verir. Bu disiplin çalışma bitene kadar devam eder. Bir Tekvandocu her zaman Adil, tarafsız, haklıdan yana ve vatanperver olarak yetişir. Bu şekilde hocalar tarafında sporculara eğitim verilir.

Siz okurlarımın da tekvando sporundan uzak kalmamasını, bu sporun kaba bir spor olduğunu kafanızda yok etmenizi istiyorum. Unutmayın ki; biz sağlıklı yaşam tutkunlarına sporun her türlüsü lazımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir