Tam Organik Kaliteli Patates Yetiştirmenin Püf Noktası

Evlerimize pazarlardan ya da marketlerden aldığımız patatesler, hormonlar ve ilaçlar kullanılarak oldukça kısa süre içerisinde yetiştirilir. Ve hepimiz biliyoruz ki böyle yetiştirildiği zaman patateslerin besleyici içerikleri kayboluyor.

Yıllardır kolaylıkla aldığımız ve neredeyse devamlı olarak yemeklerimizde kullandığımız patatesi almak bugünlerde biraz zor. Bu nedenle sizlerle aslında kendi evinizin bahçesinde bile kolaylıkla nasıl patates yetiştireceğinizden bahsetmek istiyoruz.

%100 organik ve oldukça lezzetli patatesler yetiştirmek için;

Nisan ve 1 Ağustos ayları arasındaki süre patates ekimi yapmanız hem tercih edilen hem de en uygun olan tarihtir. Aldığınız patates tohumlarını orta kısmından dikkatlice kesin ve minimum iki gözlü olanlarını iyice temizledikten sonra toprağın bir karış altına dikin. Eklemeniz gereken gübre ölçüsü 10-20-20’dir.


-------- Sponsorlu --------

Daha önce gübre kullanmadıysanız eğer gübre satıcınız size bahsettiğimiz ölçüyü anlayacaktır. Gübre çöktükçe yenilemeniz gerektiğini unutmayın. Ayrıca toprağınızın kuru kalmamasına özen göstererek sulama yapmalısınız.

Genellikle patatesin yetiştiği toprakta birbirinden farklı mantar ve bakteri türleri toprağa çekilir. Bunun nedeni besleyici olan bu üründen yararlanmak istenilmesidir.

Her sene patates ekimi için farklı toprak kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir