Bu Yeşil Yapraklar En Yararlı Sebze Seçildi

Yiyecek bakımından bakıldığı zaman sebzelerin meyvelerden daha yararlı olduğu araştırmacılar tarafından da söylenen bir gerçek.

Yapılan başka bir araştırmada ise en faydalı sebzenin “tere” olduğu söylendi.

Tere!

Dünya sağlık örgütü, gün içerisinde en az beş kere meyve ve sebze tüketilmesini öneriyor. Bu önerinin ardından Amerikalı bilim insanları yaptıkları çalışmalar sonucunda en yararlı sebze ve meyveyi belirledi. Lif, potasyum, kalsiyum, protein, B12, A ve D vitaminleri içeriğinden dolayı sebzeler oldukça önde!

Terenin faydaları nelerdir?  

Terenin kadın hastalıkları için oldukça faydalı olduğu söylenmektedir. Adet döngüsüne yardımcı olur, adet bozukluklarının düzeltilmesinde rol oynayabilir. Ayrıca bebek emziren annelerin sütlerinin çoğalmasını da sağlar. Terenin içeriğinde yüksek derecede demir ve protein bulunur. Doğumdan sonra annelere tüketilmesi önerilir.

Sindirim sistemi için de oldukça yararlıdır. Kanı temizler ve iştahın açılmasına yardımcı olur. Kabızlık sorununu kolayca çözer. Tere tohumu ve bal karıştırılarak dizanteri hastalığının tedavisi için kullanılır. Suda kaynatılıp içilmesi önerilir. Kilo vermeyi kolaylaştırdığı gibi bağırsakların temizlenmesi açısından da önemlidir.


-------- Sponsorlu --------

Solunum yolları sağlığınız için oldukça önemlidir. Tere tohumunu çiğneyerek de tüketebilirsiniz. Böylelikle; astım, öksürük, bağ ağrısı ve bronşit tedavilerine yardımcı olabilir. Soluk açar. Astım kaynaklı şiddetli öksürüklerinizin giderilmesini sağlar.

Diyabet hastaları için de önemlidir. Tere tohumlarının kan şekerini dengelemesi nedeniyle kullanılabilir. Dozunu doktorunuza danışmadan tüketmemelisiniz.

Tere kanser riskini azaltır. Kansere neden olan maddelere karşı antioksidandır. Bu antioksidan doğal olarak verilen zararları ortadan kaldırabilir ya da kanserli hücreleri devirir.

Saç ve cilt sağlığı için de önerilir. Suda kaynatılıp saçlara uygulanırsa saçların kırılganlığını ortadan kaldırır.

Göz sağlığı için de önemli olan tere; A vitamini özelliği açısından oldukça yararlıdır. Katarakt gibi birçok göz hastalığına iyi gelir.

Böbrek sağlığınızı korur ve idrar söktürücüdür. Böbreklerde taş oluşumuna izin vermez ve var olan kurtların dökülmesine katkı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir