Şarap İçmenin Faydaları ve Zararları

Şarap İçmek Faydalı mıdır yoksa Zararlı mıdır?

Doktorlar şarabın az bir miktarının faydalı olabileceği ama sarhoş oluncaya kadar içmenin sağlık açısından zararlı olduğu noktasında birleşmişlerdir.

Öncelikle bilinmesi gereken şey; şarabın etkisinin herkeste değişik olduğudur.

Şarap bazı mizaçlara yararlı olurken bazı mizaçlara katiyen yarar sağlamaz. Hatta bu durum, insanın içerisinde bulunduğu psikoloji ve zamana göre değişir.

Şaraptan yararlanmanın şartları her insan için değişiktir. Bu nedenle şaraptan yarar sağlanması yalnız bu şartları iyi bilen ehliyetli bir doktorun kontrolünde ve onun tavsiyeleri doğrultusunda olmaktadır.

Ayrıca bu hususta yeterli bilgisi olan, kendi mizacını tanıyıp nefsine hakim olabilen bilgi sahibi ve yetişkin şahıslar da şarap içmenin şartlarını bilir. Bu biçimde kendini denetleyip, kontrol edebilecek kişilerin şarabı bilinçli olarak içtiklerinde yarardan bahsedilebilir. Genellikle böyle kişiler yoktur, varsa da oldukça azdır.


-------- Sponsorlu --------

Tıp kitaplarında, ölçüsüz içilen şarabın zararlı olduğu tüm hekimlerin ortak görüşü olarak vurgulanır.

Bilindiği gibi şarap biraz içilince insan tabiatı daha fazla içmek ister. Bütün yiyeceklerin başlangıcı, sonundan daha ziyade tatlıdır.

Yani insan çok hoşlandığı bir yiyeceğe iştahla başlasa dahi bir miktar yedikten sonra, gerek doygunluk gerekse bıkkınlık sebebiyle o ilk tadı kalmaz. Ancak şarabın sonu öncesinden tatlıdır. Yani şarap içen kişi kendini kontrol edemez, içtikçe daha fazla içmek ister.

Böylece çıkarı zarara dönüşür, böyle bir durumda içilmemesi içilmesinden daha iyidir. Bütün doktorlar sarhoş oluncaya kadar içmenin sağlık açısından zararlarını kitaplarında anlatırlar.

Şarap İçmenin Yararları ve Sağlığı Etkileri ile ilgili görüş ve önerilerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

3 YORUM

  1. Pingback: Şarap Zararlımıdır » Bilgi Doktoru

  2. Pingback: Şarap İçmenin Sağlığa Etkileri » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir