Sağlıklı Yaşam Evleri

Sağlıklı Yaşam Evleri ile ilgili bilmeniz gerekenleri Bilgi Doktoru sitenizde sizler için paylaştık.

Sağlıklı yaşamak için evler kurulurken, bir yere ev yapılacağı zaman çok dikkatli olması gereklidir. Dikkat etmesi gereken ilk şey ev kurulacak toprağın nitelikleridir.

Toprak, çamurlu, nemli, bataklık, maden taşıyan toprak olmamalıdır, ikinci olarak dikkat edilecek nokta ev kurulacak yerin yüksekliğidir.

Alçak ve basık yerler olmamalı, yüksek yerlere kurulmalı, esen rüzgarların temiz ve serin olmasına özen göstermelidir. Üçüncü olarak dikkat edilecek nokta; Ev kurulacak arazinin açık veya korunaklı olup olmadığıdır.

Etrafında dağlar olup olmadığı, dağların pozisyonu önemlidir. Doğu ve Kuzeyi açık yerler seçilmeli, Bu yönleri dağlar kapatırsa ve Batı tarafında açıklık olursa yapılan evler güneşten uzun zaman mahrum kalırlar.

Dağların varlığı ve pozisyonu önemli olup, yakınında deniz göl olması da sağlığı etkiler. En uygun olanı deniz, göl ve maden yataklarının bulunmadığı, mezarlara ve ölü hayvanlara yakın olmayan, genişlik havadar ve açık yerlerdir.


-------- Sponsorlu --------

Ev yerinin seçimi için öteki önemli nokta su kaynaklarıdır. Evin yakınında su kaynaklan olmalı, bol, tatlı su, bilhassa açıktan akarsuyu olursa tercih edilmelidir. Tatlı su evin yakınında ve kullanıma müsait olması gereklidir.

Ev yaparken kapıları ve pencereleri doğuya ve kuzeye açık olmalıdır. Kapı ve pencerelerden temiz hava girebilmelidir.

Binanın her yeri güneş almalıdır. Ev havasının temizlenmesi için güneş alması oldukça önemlidir. Güneşin batışından hemen sonra serinleyen ve güneş yükselince ısınan hava genelde hafif ve latif havadır.

Batısı açık olan evler güneşten uzun zaman mahrum kalırlar. Güneş girmeyince havayı inceltmekte ve kurutmakta etkin olmaz, İçerideki hava nemli ve yoğun kalmaktadır.

Öncelikle inşa edilen evler yüksek tavanlı olması gereklidir. Ayrıca evin çatısı da yüksek olmalı ve kapıları büyükçe yaptırılmalıdır.

Evin ana yönü ve kapısı gün doğusuna yani doğu yönüne doğru yapılmalıdır. Evin kuzey tarafı yani poyraz tarafı açık olmalı, herhangi bir şeyle kapatılmamalıdır. Güneş ışıkları evin içerisindeki her yere girmeli ve ulaşmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir