Regl Dönemi Beslenme Nasıl Olmalıdır

Bir çok bayanda REGL (adet) döneminde karın-kasık ağrısı, şişkinlik, bel ağrısı, huzursuzluk, asabiyet, göğüslerde şişkinlik, bağırsak problemleri gibi çeşitli rahatsızlıklar meydana gelmektedir.

Bu rahatsızlıkları gidermek için bayanlar çeşitli yollara başvurmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Çikolata tarzı yiyecekler yenilmesidir. Bu da maalesef  kiloları kaçılmaz kılmaktadır.

REGL DÖNEMİNDE NASIL BESLENMEK GEREKİYOR

Bu dönemde vücuttan belirli miktarda kan atımıyla beraber demir eksikliği de görülmektedir. Demirin yeterli miktarda olmaması; kadının, kendisini yorgun, bitkin ve halsiz hissetmesine sebep olur. Bu nedenle, demir açısından zengin olan gıdaların, yani; kuru üzüm, pekmez, balık eti, tavuk eti, kırmızı et ve yumurta tüketilmesi gerekmektedir.

 

REGL DÖNEMİNDE KAFEİN TÜKETİMİ ZARARLI MI?

Bu dönemde kafein bakımından zengin içeceklerin tüketilmesi de, vücudun sıvı tutumunu fazlalaştıracağından dolayı, adet sancılarının azalmasını engeller. Ayrıca yeterli miktarda su tüketilmediği taktirde, ağrıların artması bilimsel bir gerçek halini almıştır. Bu sebeple; alkol, kola, kahve gibi içeceklerden uzak durulması, günde en az iki litre su tüketilmesi ve rahatlatıcı bitki çaylarından yararlanılması daha rahat bir regl dönemi geçirmenizi sağlayacaktır.


-------- Sponsorlu --------

 

REGL DÖNEMİ VE MAGNEZYUM

Bu dönemde, vücutta magnezyum eksikliği, sancılı dönemi daha da çekilmez hale getirerek, ani krampların oluşmasını sağlar. Bu sebeple magnezyum içeren besinlerin, (badem, fındık, ceviz) tüketilmesi gerekmektedir. Bunun yanında kuru baklagiller de (ıspanak, börülce) aynı şekilde krampların oluşumunu engellemede büyük rol oynar.

 

ADET OLMADAN ÖNCE  TUZ TÜKETMEK

Adet dönemi öncesi vücut su tutar ve bu da vücutta ödem oluşmasına sebep olur. Ödem ise; şişkinlik yapar ve bunun sonucunda rahatsızlık çekilir. Bu rahatsızlığı önlemek için adet döneminden bir hafta öncesi tuz tüketimini azaltmak bu sorunlarla karşılaşılmasını önemli seviyede engeller.

 

REGL DÖNEMİNDE ÇİKOLATA KRİZİ

Kadınlar bu dönemde, iştah kontrolsüzlüğü yaşamanın yanında tatlı (şeker, çikolata) eksikliği de önemli ölçüde hisseder. Bu hissiyatın giderilmesi için kişinin kan şekerinin dengelenmesi gerekmektedir. Fazla miktarda tatlı yiyerek dengelemeye çalışmak yerine, ara öğünler oluşturulup, kuru meyvelerin tüketilmesi, daha sağlıklı bir regl dönemi geçirilmesini sağlayacaktır. Ayrıca bir bardak ılık sütün içerisine tarçın ilave ederek tüketmek de, kan şekerinin dengelenmesine katkı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir