Plastik Pet Şişeler Kısır Yapıyor

Kadın Doğum Hastalıkları Doç. Dr. Hakan Çoksüer, plastik şişeler ile içilen suyun kısırlık yaptığını belirtti.

Ülkemizde pek çok kullanılan plastik şişelerdeki Bisfenol A’nın vücudumuzda hormon işleyişini etkileyerek kadın ve erkeklerde kısırlığa neden olduğunu tespit ettiklerini aktaran Diyarbakır Veni Vidi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nde çalışan Kadın Doğum Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, vücutta kadınlık hormonu östrojen biçimine girebilen Bisfenol A ile alakalı hayvanlar üstünde yapılan incelemelerde, bu maddenin kadınlar ve erkeklerde kısırlığa yol açtığını belirtti.

 

Pet Şişe Suların Sağlığa Zararları ve Doğurganlık ile Kısırlığa Etkisi

Dünya sağlık Örgütü bildirgesinde, pet şişelerde içilen sularda doğurganlığı azaltan, çocuklarda gelişimsel sorunlara sebep olabilen, bağışıklık sistemini bozan ve kanser yapan toksik maddeler olarak bulunuyor


-------- Sponsorlu --------

Sperm Sayısını Azaltır, Kısırlık Yapar…

Plastiklerin sertleşmelerinde kullanılan ve kadınlık hormonu östrojen ile ortak özellikler gösteren Bisphenol-A adlı katkı maddesi, erkeklerin sperm sayılarını azalttığını söyleyen Çoksüer, “Sperm sayısını hareketliliğini azaltırlar ve en ciddisi spermin DNA yapısını bozmaktadır. DNA yapısındaki bozulma spermin yumurtayı dölleme kabiliyetini azaltacaktır. Kadınlarda da hormon düzenini bozarak doğurganlığı azaltıyor.

Plastik Şişe Suların Hamilelere Zararları

Plastik şişelerde bulunan kimyasal maddeler, kanser yapıcı etkisinin haricinde anne karnındaki bebeklerde sakatlıklara ve anormalliklere yol  açabileceğinin uyarısında bulunan Çoksüer, bilhassa çocuklarda gelişim bozukluğu, bağışıklık ve üreme sistemleri üstünde zararlı etkileri olduğunu ve gebelikte erken dönemde kayıplara, yani düşüklere sebep olabileceğinin altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir