Mideyi Rahatsız Eden Yiyecekler

Midemize rahatsızlık veren bir takım besinler vardır. Eğer ki siz mide rahatsızlıklarından aşırı şekilde etkileniyorsanız Mideye rahatsızlık veren yiyecekler nelerdir, midemizin sağlığı için neler tüketmemeliyiz gibi soruların cevaplarına Bilgi Doktoru sitenizde yer verdik.

Mide Yanması, Mide Ekşimesi Gastrit ve Mide Üşütmesi

Mide, sindirim sistemimizin en önemli organlarından biridir. Mide yanması, mide ekşimesi, gastrit, ülser, mide üşütmesi tarzındaki şikayetlerden birini yaşayanlar midenin ciddiyetini daha iyi bir şekilde kavramışlardır.

Bu belirttiğimiz mide hakkında sorunların meydana gelmesini önlemek, aslında biraz da bizlerin elinde. Hem kilo kaybı hem de sağlıklı bir sindirim için, inflamasyonu azaltan ve bağırsak bakterilerini dengede tutan özel besinler tüketmeye bağlıdır.

Yüksek Laktoz Süt Ürünleri

Dünyanın neredeyse yarısında laktoz duyarlılığı bulunur. Bir takım insanlarda laktoza karşı duyarlılık olmamakta ama bazıları ise laktoz tüketilmesi sonrası bir takım belirtiler yaşayabilmektedir.

Beslenme alışkanlığınızda, bütün hayvansal süt ürünlerinde bulunan laktoz, laktoz enzimince ince bağırsakta yapıtaşlarına ayrılmaktadır. Laktazın esas hedefi bebeklerin anne sütünü sindirmesine yardımcı olmaktır ve yaşlandıkça vücut daha az laktaz üretmektedir. Bu da, laktoz içeren gıdaların alınması halinde daha önce olmasa bile zaman içinde midemize işkence yapacağı manasına gelmektedir.


-------- Sponsorlu --------

Şayet, siz de midenizin süt ile arasının iyi olmadığını hissediyorsanız, tahıl ve meyve sularında süt yerine şekersiz badem sütü tüketmeyi tercih edin. Bu sebeple, süt, yoğurt, yumuşak peynirler, süt bazlı tatlılardan sakınmanız gerekir.

Sarımsak ve Soğan Mideyi Rahatsız Eder mi?

Sarımdak ile soğanda bulunan fruktan diye adlandırılan lif bir tür vücut tarafından zor sindirilmektedir. Zor sindirim ise bizlerde sancılı gaz problemlerine sebebiyet vermektedir. Bu lifler ötekilerden daha çok belirtiye yol açabilir, bu halden kurtulmak için de o kadar aşırı yemenize gereksinim yok. Lakin yemeklerinize düzenli olarak tat katma amacıyla sarımsak veya soğan kullanıyorsanız bunun yerine biberiye, kekik ve adaçayı gibi güzel kokan bitkiler kullanabilmeniz mümkün. Bu sebeple tahıl (arpa, buğday), sebze ( enginar, soğan, sarımsak), baklagiller ( fasulye, barbunya fasulyesi, soya fasulyesi) ile katkı maddelerinden sakınmak gerekir.

Mideye Rahatsız Eden Besinlerden Fasulye ile Kuru yemiş

Bir takım bireylerde fasulye ve kuru yemiş gaz oluşmasına sebebiyet vermektedir. Bu sebeple çoğu fasulye çeşidi, fındık, badem, antep fıstığı yemenizin ardından kendi kendinizi kontrol etmeye gayret gösterin.

Midenin yediklerimizden dolayı rahatsız olması ile ilgili görüş ve tecrübelerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

2 YORUM

  1. Pingback: Su İçmenin Kuralları » Bilgi Doktoru

  2. Pingback: Sağlıklı Yaşamak İçin Suyun Önemi | Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir