Lenf Kanserinden Koruyan 7 Egzersiz

Tüm gününüzü masa başında ve bilgisayar ekranına bakarak geçiriyorsanız; boyun, baş, omuz ve sırt ağrılarınız kaçınılmaz. Kaslarınıza en büyük zararı tek düze bir yaşam stili verir.

Karıncalanma ve uyuşukluk ve hatta ciddi boyuttaki ağrılar hayatınızın bir parçası haline gelebilir.

Sizlerle ağrılarınızı biraz olsun rahatlatabilmeniz için birtakım egzersizler paylaşacağız. Düzenli egzersiz programıyla daha rahatlamış hissedebileceğinizi düşünüyoruz.

Daha önce de sizler için boyun ve sırt ağrıları için paylaştığımız içeriğe buradan ulaşabilirsiniz.

Boyun ve Omuz

Uzun süreli araç kullanımı, bilgisayar başında sürekli çalışmak gibi pozisyonunuzu değiştirmeden uzun süre kalıyorsanız kas ve kemik ağrılarınızın ortaya çıkması kaçınılmazdır. İngiltere’de 30 milyon insan geçtiğimiz yıl sadece bu ağrılar nedeniyle işlerine gidemedi.

Sinir sıkışmaları ve damar daralmalarının meydana gelmesinin nedeni kas ve kemik yapınızın kötü etkilenmesidir. Bu nedenle ağrı oluşumu ya da görme problemleri vukuu bulabilir.

Böyle durumlarda yapmanız gereken düzenli egzersizler ile mevcut bölgelerinizi rahatlatmaktır.

Egzersiz 1

Kapı ağzında durarak bir elinizle kapının kenarından destek alın ve öne doğru esneyin. Başınızı diğer yöndeki omzunuza doğru eğin. Başlangıçtaki halinize dönün ve bu hareketi 10 kere tekrarlayın ve ardından diğer kolunuza geçin. Kendinizi zorlamamaya özen gösterin. Buradaki amacın kaslarınızı rahatlatmak olduğunu unutmayın.

Egzersiz 2

Duvarı arkanıza alarak sırtınızı duvara yaslayın ve ayaklarınızın yerde sabit kaldığından emin olun. Omuzları serbest bırakarak kollarınızı yana açın ve bu hareketi 10 kez tekrarlayın. Sadece omuzlarınızı yukarı yönde hareket ettirin.


-------- Sponsorlu --------

Bilekler

Bilekler zaman içerisinde sürekli olarak aynı bölgeden baskıya maruz kalırsa zaman içerisinde bileklerinizde uyuşukluk, karıncalanma ve ağrı hissedersiniz. Bu belirtileri görmezden gelmeyin.

Bileklerinizi rahatlatmak için;

Ofisteyken, bir el yayı ve iki adet stres topu edinin. Vakit buldukça gün içerisinde yayı ve topları kullanın. Yay, eklemlerinizin kuvvetlenmesine yardımcı olacak; toplar ise stres seviyenizi düşürecektir.

Bilek ısıtma, bileğinizi avucunuzun içerisine alın ve yuvarlak hareketler ile 10 kere ovalayın. Aynı hareketi iki eliniz için de tekrarlayın.

Parmak esnetme, işaret parmaklarınızın birbirine kenetlendiğinden emin olduktan sonra tersi yönünde hareket ettirin. Bu hareketi tüm parmaklarınızın için tekrarlayın.

Bel ve Kalça

Bel ve kalça ağrılarıyla karşı karşıyaysanız bunun nedeni yaşınız değil, hareketsiz bir yaşam sürmenizdir. Ve maalesef şikayetçi olunan selülitlerin nedeni de aynı hareketsizliktir. Bu sorunlarınızı basit esneme hareketleri ile çözebilirsiniz.

Bir sandalyenin uçuna oturun ve bir bacağınızı öne doğru uzatın. Vücudunuzu öne uzattığınız bacağınızın doğrultusunda eğin. Kendinizi zorlamadan yaptığınıza emin olun. Ağrı ya da kramp sorunu yaşarsanız kendinizi zorluyorsunuz demektir. 5 veya 10 tekrardan sonra diğer bacağa geçebilirsiniz.

Boynunuzun alt kısmına bir yastık yerleştirerek sırt üstü uzanın. Sağ dizinizi bükerek sol bileğinizin üzerine alın. Ellerinizi altta kalan bacağınızı kavramak için kullanın ve bacağınızı kendinize doğru çekin. İki defa tekrarladıktan sonra diğer bacağa geçebilirsiniz.

Sizler ağrılarınızı geçirmek için nasıl yöntemler uyguluyorsunuz? Tecrübelerinizi bizlerle paylaşın. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir