Koruk Nedir, Faydaları Nelerdir?

Koruk, birçok kişi tarafından tüketilen fakat gerçek ismi bilinmeyen besinlerin arasında yer almaktadır. Bu yüzden insanlar ilk defa koruk kelimesini duyduğu zaman genellikle “koruk nedir? Faydaları nelerdir?” gibi sorular sormaktadır. Yazımızda sizlere bu konu hakkında bilgi vereceğiz.

Koruk Nedir?

İlk olarak “koruk nedir?” sorusunun cevabıyla başlayalım. Koruk, olgunlaşmamış ham üzüme denilmektedir. Halk arasında bu üzümün ekşi üzüm olarak geçtiğini de görebilirsiniz. Koruğun eksi bir tadının olmaması ise içeriğinde yer alan tartarik asit ve elma asidinden kaynaklanıyor. Koruk içerik bakımından kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi besin değerleri bakımından son derece zengindir.

Koruk Faydaları Nelerdir?

Koruğun vücudunuz için birçok faydası olduğunu görebilirsiniz.

Koruğun faydaları ise şu şekildedir:


-------- Sponsorlu --------

-Göz ağrılarının dindirilmesini sağlar

-İştahınızın açılmasına yardımcı olur.

-Kurdeşene iyi gelmektedir.

-Kabızlığın önlenmesine yardımcı olur.

Koruk Nasıl Tüketilir?

Koruk tüketileceği evrede şerbeti yapılarak tüketilebilmektedir. Bunun yanı sıra koruk suyu da sıklıkla tercih edilen bir tüketim yöntemidir. Koruk suyu yapılmak için koruklar sıkılarak suyu elde edilir. Elde edilen bu su aynı limon gibi salatalara ekşi bir tat vermek için kullanılabilmektedir. Yalnız koruk suyunu çok fazla tüketmek ishale sebep olabilir. Koruk suyunun faydaları ise şu şekildedir:

-Deride meydana gelen kızarıklıkların geçmesini sağlar.

-Bağırsakların çalışmasına yardımcı olur.

-Kabızlığı önler.

-Sıcak havalarda toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

-Vücudu rahatlatma özelliğine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir