Kışlık Konsantre Şeftali Suyu Nasıl Yapılır?

Yaz aylarının gelmesiyle beraber insanlar kış için hazırlıklarını yapmaya başladı. Kış için yapabileceğiniz hazırlıkların arasında konsantre şeftali suyu da yer almaktadır. Özellikle şeftali seven kişilerin mutlaka hazırlaması gerekenler arasında yer almaktadır. Kışlık konsantre şeftali suyu nasıl yapılır? Sorusu sıklıkla sorulmakta olan soruların arasında yer alıyor. Kış için hazırlıklarına şimdiden başlayan kişiler için kışlık konsantre şeftali suyu tarifini vereceğiz.

Kışlık Konsantre Şeftali Suyu Tarifi

Kışlık konsantre şeftali suyu nasıl yapılır? Sorusunun cevabı ise şu şekildedir:

Malzemeler:

-1,5 su bardağı toz şeker

-4 kg olgunlaşmış şeftali

Kışlık Şeftali Suyun Yapılışı:

-İlk olarak şeftalilerin üzerindeki tüyler gidene kadar yıkayın ve dörde bölün. Çekirdeklerini çıkarmaya dikkat etmelisiniz.

-Şeftalileri derin bir tencereye alarak kapağını kapatmalısınız.

-Şeftalileri kısık ateşte sürekli alt üst ederek yumuşayana kadar kaynatmalısınız.

-Şeftaliler kaynar hale geldiği zaman blenderdan geçirerek püre haline getirilmelidir.

-Blenderdan geçirdiğiniz şeftalilere şekerde ekleyerek 5 dakika daha kaynatmalısınız.

-Hazırlamış olduğunuz karışımı kavanozlara paylaştırarak kapaklarını sıkı bir şekilde kaynatmalısınız.


-------- Sponsorlu --------

-Sıkıca kapattığınız kavanozları içi sıcak su dolu olan bir düdüklü tencereye yerleştirin ve 3 – 4 dakika kadar kaynatın.

-Kavanozları kaynattıktan sonra kurulayarak ters çevirerek tezgahın üzerine koymalısınız.

-Kavanozlarınız bir gece boyunca ters bir şekilde bekledikten sonra güneş görmeyen bir dolaba kaldırmanız gerekmektedir.

Kışlık konsantre şeftali suyunu saklayacağınız noktada güneş görmeyen, kuru ve serin yerde saklamanız çok önemlidir. Belli aralıklarla hazırladığınız konserveleri de kontrol etmeyi ihmal etmemelisiniz.

Şeftali Suyunun Faydaları

Kansere karşı koruyucu: Şeftali suyunun kansere karşı koruma sağlama özelliği bulunmaktadır. Şeftali suyu serbest radikallerin meydana getirdiği DNA hasarlarını önlemektedir.

Hipokalemiyi önleme: Hipokalemi kandaki potasyum düşüklüğüne verilmekte olan bir addır. Kasların ve kalp atışlarının zayıflaması gibi semptomları bulunmaktadır. Potasyum bakımından son derece zengin olan şeftalinin ise hpokalemiyi önleme özelliği bulunmaktadır.

Göz sağlığını korur: Şeftali suyunun göz sağlığınızı koruma özelliği de bulunmaktadır. Şeftali göz sağlığını koruyan karotenoidler ve beta karotenler açısından son derece zengindir.

Cilt sağlığında etkilidir: Cilt güzelliğinde hem içeriden hem de dışarıdan destek vermektedir. İçeriğinde c vitamini sayesinde cildinizin yenilenmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir