Bu Bitkiyi Gören Asla Dokunmasın

Tavşancıl otu, havuç ailesine dahil ve boyu 4 m’ye kadar uzayabilen ölümcül özlü bir bitkidir. Göz alıcı çiçekleri sizi cezbedecek ve dokunmak isteyeceksiniz. Fakat dokunmamalısınız. Çünkü ciddi alerjik reaksiyona sebebiyet verebilir.

Yanlışlıkla herhangi bir dalını kırar ya da çiçeklerle temas ederseniz, değdiği bölgede ciddi boyutta kabarcıklar oluşacaktır. Bunun nedeni, bitkiden derinize bulaşan kimyasalların derinizin ışık hassasiyetini arttırması.


-------- Sponsorlu --------

Kabarıklar 48 saat içinde vuku bulabilir fakat aylar ya da yıllar boyu kalıcı olabilir. Eğer bitkinin özü gözünüze değerse, hayat boyu özel gözlükler kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Eğer bu bitkiyle karşılaşır ve değerseniz, yapmanız gereken ilk ley bol su ile yıkayıp bölgenin temizliğinden olabildiğince emin olmak. Daha sonra bolca güneş kremini bölgeye sürüp güzelce yedirin. Özün temas ettiği bölgeyi güneş ışığından korumalısınız.

1 YORUM

  1. Fatin Sezgin

    Erzurum’un 2500 metrenin yukarısındaki temiz derelerinde rastlamıştım. Suyu cildi yanık gibi kabartır. Ortasındaki çiçekli borunun kabuğunu soyarak özünü yerdik. Yerel adı baldıran (baldırğan) idi. Balık tutarken kollarımıza bacaklarımız çok değmiştir. Fazla korkmayın. Ama göz için belki tehlikelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir